Nemohu přijmout, že někdo někoho kritizuje za to, že něco nedělá, a poté dělá všechno pro to, aby mu to znemožnil udělat, vpálil v nedělních Otázkách Václava Moravce šéfce poslanců opozičního hnutí ANO Aleně Schillerové bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Rozzuřily ho argumenty Schillerové, která se v diskuzním pořadu snažila obhájit chování Babišova hnutí při snížení valorizace penzí a následnou stížnost k Ústavnímu soudu. Podle Kalouska nešlo o férový postup.
„Nikdo nezpochybňuje právo vládnoucí většiny prosadit své politické priority. Oni to tak chtěli, my bychom tomu bránili. Ale způsob, jakým to udělali, ta motivace byla čistě politická. Byly to prezidentské volby. Mohli to udělat o půl roku dříve, mohli to nechat projít legislativním procesem,“ vysvětlila Schillerová důvody, proč hnutí ANO blokovalo jednání poslanců o snížení valorizace penzí a následně se obrátilo na Ústavní soud.
„V tomhle se my, paní ministryně, lišíme. Já jsem se na podzim roku 2022 velmi zlobil, že to vláda neřeší. Podle mě to měla řešit, měla všechny informace. Velmi jsem se zlobil, že v rozpočtu byla nula, protože bylo zřejmé, že to nula být nemůže,“ reagoval prvně Kalousek na slova Schillerové souhlasně.
Když už se ale vláda ke snížení valorizace penzí odhodlala, bývalý šéf státní kasy kabinetu Petra Fialy (ODS) podle svých slov držel palce. „Zatímco vy jste nejprve kritizovali, že to vláda neřeší – podle mě správně, já jsem to kritizoval taky – a když už to začala řešit, tak jste dělali vše proto, aby to vyřešit nemohla. To není férový postup,“ vpálil Kalousek Schillerové s tím, že stačilo pouze říct, že hnutí ANO bude proti, a jednání sněmovny neblokovat.
To se Schillerové zřejmě nelíbilo a zopakovala předchozí argumenty. „Já prostě nemohu přijmout, že někdo někoho kritizuje za to, že něco nedělá, a poté dělá vše proto, aby mu to znemožnil udělat. To byl váš postup,“ rozzuřil se následně Kalousek.
Někdejší ministr financí ocenil rozhodnutí Ústavního soudu a zároveň upozornil na důležitou větu v nálezu. „Říká, že rozpočtová odpovědnost a vyrovnané veřejné finance chrání ty nejslabší a nejzranitelnější. A to je důležité opakovat, protože tady velmi často populistické strany zadlužují, rozhazují peníze na všechny strany a ohánějí se právě tím sociálnem a těmi nejslabšími a nejzranitelnějšími,“ vysvětlil.
„Zatímco skutečnost je taková, že když dojde ke kolapsu veřejných financí, a tím ke kolapsu veřejných služeb – což může hrozit u obou povinných pojistných, jak u penzí, tak u zdravotnictví – tak bohatí si pomohou, ti si to někde seženou. Chudí budou mít smůlu, ti prostě tu službu nebudou mít dostupnou,“ doplnil Kalousek s tím, že si to populisté neuvědomují.
Zkrácená valorizace penzí obstála, když Ústavní soud zamítl návrh 71 poslanců hnutí ANO na zrušení loňské novely zákona o důchodovém pojištění a souvisejících předpisů. Výrok letos v lednu oznámil předseda soudu Josef Baxa.
Vláda loni v čase vysoké inflace jednorázově upravila mechanismus mimořádné valorizace. Penze tak sice stouply, ale méně, než mohli senioři očekávat. Průměrný důchodce přišel zhruba o tisícikorunu měsíčně. Vláda to zdůvodňovala hlavně rozpočtovou odpovědností, jen za loňský rok ušetřila 19,4 miliardy korun. Poslanci hnutí ANO se domnívali, že vláda zasáhla do práv důchodců. Kvůli inflaci prý měli nárok na výraznější růst penzí. Navíc podle ANO vládní většina zneužila stav legislativní nouze.
Ústavní soudci se návrhem zabývali na více než deseti uzavřených jednáních pléna, tedy sboru všech 15 soudců a soudkyň. Svolali také veřejné ústní jednání, první po necelých pěti letech, kde jako svědci vypovídali ekonomové, statistici, státní úředníci, ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).
Dotazy soudců směřovaly nejčastěji k tomu, jaké informace a podklady o očekávané inflaci měla vláda od odborníků k dispozici během roku 2022, a zda tedy s předstihem věděla o nutnosti mimořádné valorizace penzí.