Já vypnul jen mikrofon, on vypnul prezidentský úřad na 10 let. Bartošek si nenechal líbit kritiku od Zemana

Místopředseda poslanecké sněmovny a první místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek (ČTK)

Místopředseda poslanecké sněmovny a první místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek | FOTO: ČTK

Končící prezident Miloš Zeman se v nedělním rozhovoru pustil do místopředsedy poslanecké sněmovny Jana Bartoška (KDU-ČSL). Vyčítal mu řízení páteční schůze dolní komory, na které poslanci řešili snížení valorizace důchodů. Konkrétně pak vyhrocenou část, kdy šéf hnutí ANO a expremiér Andrej Babiš odmítal opustit řečnický pultík.

Zeman ke sněmovním obstrukcím v minulém týdnu poznamenal, že časem můžou být ještě silnější. Navíc urazil i řídícího schůze Jana Bartoška (KDU-ČSL). „Pokud nedojde k této dohodě, pak očekávám ještě daleko silnější obstrukce, a protože jsem včera viděl, že řídící schůze je poněkud neschopný, tak ty obstrukce mohou trvat velmi, velmi dlouho,“ prohlásil končící prezident v nedělní Partii Terezie Tománkové na televizi Prima.

Miloš Zeman a Vratislav Mynář v Číně v roce 2017 (ČTK)

Narážel tak na páteční vyhrocenou situaci, kdy neúspěšný prezidentský kandidát Andrej Babiš odmítl respektovat rozhodnutí koaliční většiny ve sněmovně o omezení řečnické doby pro všechny zákonodárce včetně těch s přednostním právem. Předseda lidoveckého klubu Marek Výborný návrh zdůvodnil tím, že opoziční obstrukce dosáhly míry destrukce. 

Šéf hnutí ANO při svém projevu však odmítal opustit řečniště. Schůzi v tu chvíli řídil právě místopředseda dolní komory Jan Bartošek. „Já tady budu mluvit, kolik chci, protože mám přednostní právo,“ křičel Babiš od pultíku na Bartoška, který jej žádal, aby řečnický pult opustil. Bartošek následně mikrofon na řečništi vypnul. Kolem expremiéra se poté shromáždili poslanci opozice, údajně tím chtěli zabránit jeho případnému vyvedení ze sálu. Schůze dolní komory musela být přerušena.

Podle Zemana neměl Bartošek vypínat mikrofony, ale měl se pokusit přerušit zasedání a svolat poradu předsedů všech parlamentních klubů. „Když jsem byl předsedou sněmovny, dělal jsem přesně totéž,“ vzkázal Zeman. 

Bartošek si slova končícího prezidenta nenechal líbit. „O víkendu se k dění ve sněmovně vyjádřil i končící prezident Zeman. Byl nespokojen s tím, jak jsem řídil vyhrocenou část schůze v pátek v noci. K tomu bych řekl asi jen tolik: Zatímco já jsem vypnul jen mikrofon, on jako prezident vypnul celý prezidentský úřad na 10 let,“ reagoval na jeho slova v pondělí na sociální síti

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články