Jací lidé také kandidují v podzimních volbách do Senátu? Antivaxeři, milicionář, estébák a Babišova spoluobžalovaná

(Rostislav Kaplan / FORUM 24)

FOTO: Rostislav Kaplan / FORUM 24

Letos se bude do Senátu volit ve 27 obvodech v rámci celé České republiky. Přihlásilo se přibližně 180 kandidátů, což je méně než v senátních volbáchpřed šesti lety, tehdy se o senátorské křeslo ucházelo více než 230 lidí. Konečný počet se však ještě může změnit, protože úřady prověřují, zda kandidáti splnili všechny zákonné požadavky. Definitivně bude jasno 5. srpna. Už teď ale víme, že o Senát má zájem vskutku pestrá směsice nejrůznějších postav a postaviček. Někdo kandiduje poněkolikáté v různých volbách a pokaždé za jiný subjekt, u jiných zájemců lze pochybovat o důvodech, proč kandidují, neboť se lze právem domnívat, že hlavním cílem je především zisk imunity. A část kandidátů by s trochou nadsázky mohla okamžitě účinkovat v seriálu o „hříšných lidech“.

Věra Procházková

Za koho: ANO
Kde: Senátní obvod č. 1 – Karlovy Vary

Členkou Babišovy sekty se stala až poté, co neúspěšně kandidovala v komunálních volbách za Suverenitu Jany Bobošíkové. Do zastupitelstva Karlových Varů se nakonec prosmýkla jako nestraník za ANO, v jehož dresu se v roce 2017 usadila i do Poslanecké sněmovny. Proslula zvláště jako pozorovatelka neoficiální parlamentní mise při volbách v Ázerbájdžánu. Zatímco mise OBSE shledala mnohá porušení demokratického řádu voleb, Věra Procházková byla nadšena a i její vyjádření, že „volby proběhly v plně demokratických podmínkách“, posloužilo režimu k legalizaci volebních výsledků. Je dobré připomenout, že cestu jí platila ázerbájdžánská strana.

Hana Aulická Jírovcová

Za koho: Nezávislý kandidát
Kde: Senátní obvod č. 4 – Most

Poté, co se konečně komunisté odporoučeli jak ze sněmovny, tak ze Senátu, snaží se vyškrábat zpět. To je i případ Hany Aulické Jírovcové, bývalé poslankyně za KSČM. Nyní tato žena, která byla v parlamentu natolik orientovaná, že vůbec netušila, že její „přílepek“ ke schválenému zákonu notně zkomplikoval život firmám zasaženým koronavirem, míří do druhé komory. Jí prosazený přílepek nutil firmy nahlásit státu přijetí nebo propuštění zaměstnanců místo do osmi dnů již do druhého dne. Sama poslankyně následně…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]