Jadernou válku nemůžete vyhrát, vzkázal Rusku šéf NATO Jens Stoltenberg

Jens Stoltenberg (Severoatlantická aliance / se souhlasem)

Jens Stoltenberg | FOTO: Severoatlantická aliance / se souhlasem

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg vyzval členy NATO, aby posílili podporu Kyjevu, včetně tanků a další těžké techniky. Zároveň vzkázal Rusku, že jadernou válku nemůže nikdo vyhrát. Řekl to v rozhovoru pro deník Die Welt.

„Neexistují žádné známky, že by Putin změnil svůj cíl ovládnout Ukrajinu. Nic nenasvědčuje tomu, že se připravuje na mír. Je připraven obětovat desítky tisíc ruských vojáků v této zcela neopodstatněné válce. Zmobilizoval více než 200 000 vojáků, plány mobilizují ještě více a aktivně pracují na získání dalších zbraní z jiných autoritářských států, jako je Írán a Severní Korea. Víme, že Rusko plánuje nové ofenzivy, a musíme na ně být připraveni. Proto je tak důležité, abychom pokračovali v posílení naší podpory Ukrajině,“ shrnul vývoj na Ukrajině generální tajemník NATO.

Tank Leopard 2A7 v barvách dánské armády. (Johnbp2, wikimedia, CC BY-SA 4.0)

Podle jeho slov většina válek nakonec skončí u jednacího stolu, ale to, čeho může Ukrajina na jednáních dosáhnout, je přímo spojeno s vojenskou situací v okamžiku jednání. „Nikdo neví, kdy tato válka skončí. Víme, že pokud chcete zítra mír, musíte podpořit Ukrajinu dnes. Zní to divně, ale cesta k míru leží prostřednictvím dodávek zbraní,“ řekl Stoltenberg.

Proto, pokud chce svět najít řešení, v němž Ukrajina přežije jako suverénní a svobodná země, pak musí jednat hned. „Více těžké techniky pro Ukrajinu je naprosto nezbytné. Proto vítám každé oznámení o dodávkách hlavně tanků na Ukrajinu,“ konstatoval Jens Stoltenberg a poznamenal, že si nemyslí, že by dodávky těžkých tanků mohly vést k eskalaci války.

Generální tajemník NATO se také domnívá, že riziko, že Rusko použije v konfliktu jaderné zbraně, je nízké. „Ale ruská jaderná rétorika je absolutně nezodpovědná. Je nebezpečná. Rusko by mělo vědět, že jadernou válku nelze nikdy vyhrát, a proto by nikdy neměla být rozpoutána. Kdyby Rusové zaútočili jadernou zbraní, samozřejmě bychom reagovali,“ vyslal Putinovi jasné varování.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články