Jaderný útok prý Putin provést nechce a válku vyvolal Západ

Vladimir Putin (ČTK)

Vladimir Putin | FOTO: ČTK

Ruský diktátor Vladimir Putin ve čtvrtek prohlásil na Valdajském diskusním fóru, že by ruský jaderný útok na Ukrajině neměl politický ani vojenský smysl. To jsme si oddechli.

Podle Putina Rusko „nikdy nemluvilo o použití jaderných zbraní“. Vždy šlo prý o reakci na slova západních politiků.

Putin je mimořádně cynický lhář, který dokáže bez mrknutí oka převrátit realitu vzhůru nohama. Není pro něj žádný problém osm měsíců vyhrožovat jadernými zbraněmi, a pak se postavit do role mírotvorce, který statečně čelí jadernému vyhrožování Západu. Ve své zmanipulované zemi si přitom nemusí lámat hlavu s tím, jak by tak absurdní tvrzení dokázal.

()

Putinovu moc nad Ruskem udržuje obraz nepřítele. Proto ruský vůdce opět zuřivě kritizoval politiku Západu. Ta je podle něj „krvavá a špinavá, popírá svrchovanost států a národů a snaží se přivlastnit si veškeré zdroje a bohatství lidstva“. Putin také Západ obvinil z „podněcování války na Ukrajině“. Pro lháře Putina není žádný problém na svém „intelektuálním fóru“ pominout, že válku rozpoutal on sám, když na jeho rozkaz vtrhla ruská armáda do sousední země.

Chronickou lhavost Putin předvedl i tehdy, když se rozhovořil o ruských a ukrajinských ztrátách. Považuje totiž za důležité sdělit, že Rusů umírá ve válce relativně málo, ale zato Ukrajinců se daří zabíjet hodně. Ztráty ruské armády jsou podle Putina prý sedmkrát až osmkrát nižší než ty ukrajinské.

Ruské ministerstvo obrany oficiálně připustilo, že do konce září na Ukrajině zahynulo 5937 ruských vojáků, zatímco ukrajinská strana má prý už 61 207 mrtvých. 

Ukrajinská média se pozastavují nad tím, proč tedy Putin musel vyhlásit mobilizaci, když mu podle jeho slov vojáci tolik neubývají. Ukrajinský generální štáb uvádí, že v bojích zahynulo již na 70 tisíc ruských vojáků. Můžeme si klást otázku, zda takové číslo není od Ukrajinců propagandisticky nadsazené. V každém případě je ale jasné, že ztráty ruské armády se dají ohledně padlých i raněných počítat na vyšší desítky tisíc, jestliže Kreml musel povolat 300 tisíc nových vojáků.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Myšlení ruského prezidenta je skrz naskrz prosáklé mindráky a strachem z šíření západní demokracie. Proto jsou jeho veřejné projevy plné bludů a lží. Rusko nikdo neohrožoval, žádný nacismus na Ukrajině se nekoná a není žádný jiný důvod, proč by mělo Rusko bojovat s Ukrajinou, než ten, že ruský nacionalistický komplex velkého a mocného státu Rusům vynahrazuje omezenost jejich životních možností. Přitom je chování jejich prezidenta a jejich státu zavedlo do zoufalé pasti.

Současná celosvětová bezpečnostní krize a utrpení lidí ve válce mají jenom jednu příčinu, o které se na „intelektuálním“ valdajském klubu nemluví: mindráky ruské mocenské elity, která by znovu chtěla řídit Sovětský svaz a vládnout zase velkému světovému impériu.

Mají ale smůlu, soudruzi. Brežněvova doba se už nevrátí.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články