Europoslanci zařadili jádro a plyn mezi zelené investice. Výborná zpráva pro Česko, vzkázal Fiala

Hlasování v Evropském parlamentu (Evropská unie)

Hlasování v Evropském parlamentu | FOTO: Evropská unie

Poslanci Evropského parlamentu ve středu podpořili dočasné zařazení jádra a plynu mezi zelené investice. Na plénu odmítli námitku proti takzvané taxonomii prosazovanou zvláště levicovými frakcemi. Cílem pravidel, která podporuje většina členských zemí včetně Česka, je motivovat investory k podpoře energií nahrazujících například ropu či uhlí. Středečním hlasováním padla poslední překážka pro přijetí těchto pravidel. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) jde o výbornou zprávu nejen pro Českou republiku, ale i pro celou Evropu.

Proti taxonomii dnes hlasovalo 278 zákonodárců, podpořilo ji 328 poslanců. Pro její odmítnutí přitom bylo potřeba 353 hlasů.

Odpůrci jádra a plynu argumentovali zejména tím, že tyto zdroje nejsou ekologické a nelze je proto využívat při přechodu na čisté hospodářství. Jejich stoupenci naopak tvrdí, že bez těchto dvou zdrojů se EU nedokáže zbavit zejména uhlí, které produkuje výrazně větší emise.

Výsledek dopadl výborně, řekl Fiala

Rozhodnutí Evropského parlamentu je podle premiéra Fialy výbornou zprávou nejen pro Českou republiku, ale i pro celou Evropu. „Otevírá se nám tak cesta k energetické soběstačnosti, která je pro naši budoucnost naprosto klíčová,“ reagoval na hlasování europoslanců předseda vlády.

Podle Fialy dopadl výsledek tak, jak Česká republika potřebovala. „To, co se zde odehrálo, umožňuje České republice využívat jádro jako podporovaný čistý zdroj, což má pro nás zásadní důležitost,“ řekl potěšeně ministerský předseda.

Fiala věří, že k výsledku přispěla jeho cesta za europoslanci. V otázce zařazení jádra a zemního plynu do takzvané taxonomie čistých energetických zdrojů se obrátil na zákonodárce také ve svém středečním projevu k prioritám českého předsednictví v Radě EU.

Petr Fiala (ODS) (Evropská unie)

„Chtěl bych zdůraznit, že taxonomie je křehký návrh a vyvážený s ohledem na celou řadu zemí. Chtěl bych vás proto požádat, abyste tento složitě dojednaný a křehký kompromis neodmítli. Jádro a plyn z bezpečných zemí jsou pro řadu zemí jediným nástrojem, jak dosáhnout klimatických cílů,“ prohlásil Fiala ve Štrasburku s tím, že prioritou EU v energetice by měla být derusifikace dodávek energií.

Černý den pro ochranu klimatu

Odpůrci jádra a plynu argumentovali zejména tím, že tyto zdroje nejsou ekologické a nelze je proto využívat při přechodu na čisté hospodářství. Jejich stoupenci naopak tvrdí, že bez těchto dvou zdrojů se EU nedokáže zbavit zejména uhlí, které produkuje výrazně větší emise.

„Je to černý den pro ochranu klimatu. Dnes tady vyhrála plynová a jaderná lobby,“ komentoval výsledek středečního hlasování německý zelený europoslanec Rasmus Andresen. Podobně nespokojení byli i zástupci druhé nejpočetnější frakce socialistů, podle jejichž prohlášení jde o zradu klimatických ambicí. Připomněli také, že dnešní hlasování dopadlo opačně než předchozí rozhodování klíčových výborů, které námitku podpořily.

Premiér Petr Fiala (ODS), předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsolaová, předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová (Evropská unie)

Naproti tomu spokojení byli s výsledkem zástupci nejpočetnějších lidovců a také liberálové. „Tyto energie nejsou postaveny na stejnou úroveň jako obnovitelné zdroje a jsou stanoveny jasné podmínky,“ zdůvodnil svou podporu taxonomie liberální francouzský šéf výboru pro životní prostředí Pascal Canfin.

Výsledek hlasování doprovodila přímo v plenárním sále hlasitým projevem nesouhlasu skupina mladých aktivistů, kteří přišli oblečení v tričkách potištěných velkými písmeny dávajícími dohromady nápis „zrada“. Desítky aktivistů odmítajících taxonomii či naopak podporujících jádro se shromáždily i před budovou Evropského parlamentu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]