Jágr opět ukázal, že ikonou je pouze na ledě. Estébáctví šéfa českého hokeje je mu jedno

Jaromír Jágr (Profimedia)

Jaromír Jágr | FOTO: Profimedia

Dvě tváře Jaromíra Jágra se opět ukázaly po zjištění Deníku Sport, podle kterého je předseda českého hokejového svazu bývalým spolupracovníkem StB. Zatímco na ledě hvězdný hokejista udivuje svým uměním, mimo něj se už jako vzor pro všechny, kteří k němu vzhlížejí, nejeví. Legendární číslo 68 už úplně ztratilo punc boje proti komunismu, s nímž si jej Jágr dával na záda.

Zjištění Deníku Sport opět nastolilo otázku, zda je možné akceptovat ve vrcholných funkcích lidi, kteří spolupracovali s komunistickou Státní bezpečností. Je pochopitelné, že například předseda KSČM Vojtěch Filip býval agentem Falmerem, ale velký problém je to třeba u Andreje Babiše, který je ve svazcích veden pod jménem „Bureš“.

Miloš Zeman s Vladimirem Putinem (ČTK)

Stejně tak by ovšem v čele českého hokeje, tedy sportu, který pokládáme za národní a který nám v minulosti dělal tak velkou radost, neměl stát člověk ušpiněný od estébáků. A tím právě podle Sportu Tomáš Král je. Jasný názor na toto zjištění má například Dominik Hašek: „Nešlo o členství ve straně, Tomáš udával své lidi. Bylo to něco za něco. Rozhodl se, že bude udávat, aby z toho těžil svoje vlastní výhody. Jeho morální kredit je tím pádem nízký,“ má jasno legenda českého sportu.

Kdo však čekal podobnou reakci od dalšího hrdiny z Nagana, Jaromíra Jágra, musel být zklamán. „Noviny jsem četl naposledy v roce 1998. Tyhle zprávy vůbec nečtu a nevím o tom nic. Abych pravdu řekl, takové věci mě ani nezajímají. To, že někdo něco napíše… Už jsem si na to zvykl,“ řekl majitel a hráč hokejového Kladna serveru Sport.cz.

Na tomto Jágrově výroku jsou zajímavé minimálně dvě věci. První je ta, že si hokejista protiřečí. Jak upozornil na twitteru sportovní novinář Patrik Vacek, před deseti lety se Jágr na téma čtení novin vyjadřoval jinak, navíc Deník Sport, který zprávu o Královi přinesl, prezentoval jako svůj pravidelný zdroj informací.

Druhá zarážející věc je postoj hráče, který si na dres dal číslo 68 jako odkaz na zvěrstva komunismu. Nejenže mu nevadí pomáhat k moci bývalému komunistovi a spolupracovníkovi StB nebo být maskotem prezidenta Zemana v Číně. Nyní je mu jedno, že jeho milovanému sportu u nás šéfuje muž, který kvůli výhodám, nabízeným Státní bezpečností, práskal na své známé a kamarády.

Kdyby byl Jágr lokální hvězdičkou, dalo by se jeho jednání přejít. On je však hrdinou pro mnoho kluků a mladých chlapců a jako takový by měl přijmout odpovědnost za to, co říká a dělá. Obzvlášť když v minulosti vystupoval jako odpůrce komunismu, kterému se nyní svým způsobem uklonil.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]