Před lety byl Jaromír Jágr národním hrdinou, člověkem, který dokázal sjednotit celý národ. Každý zápas, jenž odehrál za národní tým, sledovali fanoušci s velkou důvěrou v jeho hokejové schopnosti. Byl tím, na kterého se „nesahá“, člověkem, obdařeným sportovním umem od Boha. Jediné, co se řešilo, krom jeho přestupů, byly dívky, které se vystřídaly po jeho boku. Poté ovšem přišel Andrej Babiš.

V ten moment se fanoušci hokejové legendy začali přít o to, zda dělá Jágr reklamu na Vodňanské kuře, prodávané samotným majitelem firmy a nově i politikem Babišem, pro peníze, nebo z přesvědčení. Především udivilo, že hokejista najednou tíhne k hnutí, brojící proti ODS, kterou Jágr podporoval v letech minulých.

Za několik měsíců se ovšem zase diskutovalo především o tom, do kolika let dokáže hokejista působit v kanadskoamerické NHL, nebo zda ještě zvládne překonat nějaké další rekordy této soutěže. Bulvární média opět zkoumala, zda je další blondýnka vedle Jágra konečně tou pravou a na spojení s Babišem se téměř zapomnělo.

Před volbami se ovšem slavná osmašedesátka začala objevovat na akcích hnutí ANO a nechyběly ani tajné návštěvy na Čapím hnízdě. A to zrovna v době, kdy se začalo hovořit o trestním stíhání premiéra, podvádějícího s evropskými dotacemi.

Znovu se tak vtírala otázka, jak to vlastně Jágr má a zda je pouze Babišovým maskotem, který dokáže přesvědčit voliče, že volbou ANO dělají dobrou věc pro budoucnost naší země. Nerozhodní fanoušci záhy dostali další zprávu, která jim udělala definitivně jasno.

Majitel kladenského hokejového týmu se vypravil s prezidentem Zemanem do Číny. Prý popularizovat hokej. Sport, který obyvatele této asijské velmoci vůbec nezajímá a většina z nich ani neví, kdo Jágr je. Z celé cesty však zůstala pouze pachuť sportovcovy zaprodanosti současným mocipánům.

Nyní se Jaromír Jágr vyjádřil k demonstracím, které hýbou veřejným životem v České republice. „Vadí mi, že tady nikdo nikoho nerespektuje. Není ani tak důležité, kdo vládne, ale že tu chybí lidskost. To, že někdo má jiný názor než ty, neznamená, že je špatný člověk,“ řekl, mimo jiné, náš národní hrdina pro Blesk. „Připadá mi, že se jeden k druhému chováme fakt špatně,“ dodal.

Nechtěl by ovšem o tomto nešvaru nejprve promluvit se svými novými politickými „kamarády“? Je to přece především Zeman s Babišem, kdo rozděluje národ a nutí občany, aby se stavěli na jednu, nebo druhou stranu. Kvůli nim zase vzniká rozdělování na „my“ a „oni“. Svůj podíl na tom má i Jágr. Jindy apolitičtí hokejoví fanoušci totiž také byli postaveni před nepříjemnou  volbu.

Zapomenout, co znamenalo číslo 68 na dresu legendy a souznít s ním i v době, kdy spolupracuje s bývalým estébákem a hlavou státu, podporující komunisty? Nebo oddělit Jágra hokejistu od Jágra člověka a dávat najevo, že mnohé morálně zklamal? Každý má nárok na své rozhodnutí, ale už to, že je před něj postaven, znamená, že jeden z nejslavnějších hokejistů planety staví veřejnost do pozice, v níž je jednoduché se dostat do střetu s jiným názorem. Poté už je jednoduché se v debatě k někomu „chovat špatně“.

Revue Forum Banner
Vilém Besser
Vilém Besser
Redaktor a komentátor deníku FORUM 24
Další články autora