Když je dětinské malé dítě, je to náležité a roztomilé. Když se chová dětinsky starší pán, je to smutné.
Mezi všemi probabišovskými bláboly, jež komentují americkou cestu našeho premiéra, je rozhlasový blábol Ivana Hoffmana na stanici ČRo PLUS ten nejpozoruhodnější. Je vrchovatě dětinský a ani trochu roztomilý.
Hoffman se s uspokojením pošklebuje kritikům Andreje Babiše, že by si jistě přáli, aby Českou republiku zastupoval v Bílém domě někdo jiný, jenom nemají číslo na Donalda Trumpa, aby mu pozvání Babiše vymluvili. Hloupost pak doslova mlátí dveřmi, když upozorňuje, že navzdory „podezření“, že Babiš spolupracoval s komunistickou Státní bezpečností, je pro americkou „státní bezpečnost“, neboli CIA, důvěryhodným partnerem. A to ho mají určitě Američané z této instituce skrz naskrz přečteného.
Na takovou míru velkolepě šířené stupidity je třeba odpovědět.
Základní motivací svobodomyslných a prozápadních kritiků oligarchy Andreje Babiše opravdu není jeho zadupání do země, nýbrž starost o Českou republiku. Ta totiž začala s nástupem provázané mocenské dvojice Zemana a Babiše opouštět základní pravidla a hodnoty parlamentní demokracie a civilizované, plně svobodné společnosti. Tak to především. Představa, že kritika predátorského držitele moci má zejména osobní charakter, je typická pro velmi povrchní účastníky našich debat.
Nyní k obsahu Babišovy cesty:
Když navštíví český premiér nejsilnější demokratickou zemi světa a má symbolické i pracovní setkání s jejím prezidentem, je to opravdu dobrá zpráva pro každého, komu záleží na západní orientaci České republiky. To neznamená, že by Západ nebyl bez chyb a právě Donald Trump je toho příkladem. Ale instituce amerického prezidenta má takovou váhu a takovou vnitřní i vnější logiku, že dokáže jako dobrá nádoba určit příznivý tvar i velmi problematickému obsahu, tedy ukáznit osobu, která tuto funkci zastává.
Rovněž Andrej Babiš není v Bílém domě jenom za Andreje Babiše. Do sídla amerického prezidenta byla pozvána především Česká republika, což je výsledek práce řady osobností politiky a diplomacie počínaje osobou Václava Havla a dále všech následujících politiků, kteří upevňovali česko-americké spojenectví.
Že si Američané z varianty Zeman – Babiš vybrali tu druhou, není pro nás ani překvapivé a ani moc důstojné, protože žádná jiná možnost zde již není. Babiš je ovšem jako šéf exekutivy logičtějším partnerem americkému prezidentovi k pracovní schůzce a navíc je skutečností, že Babiš více či méně respektuje spojenecké vazby, které zde byly léta budovány. On také nemá dost dobře jinou možnost. Amerika je podstatně silnější než Rusko. Západ také navzdory všem řečem stále v zásadních oblastech předbíhá Východ. Hlavně v jedné podstatné oblasti – v inteligenci. Každý iPhone je vymyšlený v Americe, vyrobený v Číně a pak ve světě prodaný opět Američany.
Značně nesmyslné je Hoffmanovo tvrzení, že je pro CIA Babiš důvěryhodný, a proto ho pozvala. Tak především vůbec nevíme, proč ho pozvala a k čemu je takové setkání dobré. Není to vůbec normální, že by šéfové evropských vlád navštěvovali americkou tajnou službu. Nevíme nic o tom, že by si třeba CIA pozvala Angelu Merkelovou. Jednání bylo uzavřené, obsah utajený a Babišovo mlžení o tématu světového terorismu se jeví u šéfa středoevropské země jako nesmyslná pohádka.
Centrála CIA nepochybně zná ty tuny kontroverzních aspektů osoby Andreje Babiše včetně jeho společné historie s jeho starým přítelem Marcem Richem, dvojitým agentem Ruska a USA, který měl být v Americe zavřen asi na dvě stě let, než jej omilostnil prezident Bill Clinton. Tento obchodník v oblasti petrochemie je podle analýz jeden z Babišových křestních kmotrů při vstupu do vysokého byznysu. Američanům také musí být naprosto jasné, že Babiš má kolem sebe podezřelou hustotu osob napojených na Rusko. O jeho majetek ve svěřenském fondu se stará právník a vysoký předrevoluční komunista Alexej Bílek, který se předtím staral o majetek Ruské federace v Česku. Zvláštní že…
Andrej Babiš se v době anexe Krymu stavěl spíše na ruskou stranu a zpochybňoval americké a evropské sankce. Už proto Babiše soustavně podporuje celá ruská dezinformační síť v České republice v čele s prezidentem Zemanem. Pak ale Babiš zcela účelově přibral prozápadní rétoriku. Zjistil, že je to třeba, a je flexibilní.
Spojené státy za prezidenta Baracka Obamy nesmyslně opouštěly východoevropský a středoevropský prostor. Tím umožnily ohromný nástup ruského vlivu na naše prostředí a tato vlna přispěla k rozvratu našeho politického systému i k nástupu Andreje Babiše. Doufejme proto, že CIA měla pro Babiše opravdu pádné argumenty, aby byl americký vliv na české prostředí opět obnoven a naplněn novými praktickými vazbami. O tom, co přesně přitom lidé ze CIA Babišovi řekli, nemá smysl fabulovat. K úspěšnému jednání stačí jistota, že toho vědí hodně, a třeba už není ani potřeba toho pak moc říkat. Jen věřme, že dělali svoji práci důkladně a dobře.
Babiš samozřejmě používá svoji americkou cestu k legitimizaci svého vstupu na politickou scénu. Z pracovně rutinních setkání s politiky v Bruselu dělá prostřednictvím svého marketingu výjimečné události. A tudíž i z této významnější události v USA nyní dělá superstory o své genialitě. Cesta do Bílého domu má pro naše provincionální prostředí ohromnou a zásadní symboliku a on ji umí využít opravdu dokonale. Má k tomu na místě velký štáb, který pracuje na velkofilmu o jeho cestě, na který se budeme moci podívat na jeho Facebooku. Má s sebou své novináře, své kameramany, svoji osobní reportérku, která o něm správně referuje pro jeho videa na jeho platformách. Nepracuje jako občanský politik – volený úředník, nýbrž jako sultán z orientální despocie.
Přitom Andrej neustále vypráví lidem pohádku o Andrejovi. Je to patologické a absurdní, ale na příkladu Ivana Hoffmana je vidět, že na slabší povahy to skvěle funguje. Lidé s nižšími rozlišovacími schopnostmi a přitom s velkým auditoriem jsou pro multiplikaci Babišova poselství o jeho moci, velikosti, nezničitelnosti i lidskosti ideálním nástrojem. I samotné nastupování do letadla je na videích z marketingové dílny Andreje Babiše prezentováno jako výkon supermana s triumfálními fanfárami. Má to děsivý rozměr manipulace a je to ukázka nekonečných finančních prostředků vložených do výroby kultu osobnosti, což je pro psychické zdraví naší společnosti špatná zpráva. Babiš chce být milován a oceňován a ani trochu na tom nešetří.
Takže z americké cesty předsedy vlády si každý můžeme odnést to své. My si z toho odnášíme radost, že vztahy s USA, jež byly po krachu projektu amerického radaru poněkud chabé, jsou opět intenzivnější. To je opravdu důležitá a dobrá zpráva. A jsme opravdu raději, že na ošetřování svých vztahů s Ruskem používá náš premiér moudře jen své nohsledy, jakým je třeba Radek Vondráček, a nejezdí se do Moskvy klanět sám.
Inu a pan Hoffman si z této události zase odnesl to, že Andrej Babiš dobyl Ameriku a možná ji předtím pro nás konečně i objevil. Hodně dalších vlídných komentářů na ČRo PLUS, které slouží jako pohlazení, pane Hoffmane! Vlídných zejména vůči populistické moci agenta Státní bezpečnosti. Rozhlas je pro tu vaši vlídnost a váš hodný hlas rozumného občana zcela ideální místo.