Jak Babiš odvyprávěl pohádku o zlém Kalouskovi a potopil své děti

Ministr financí Andrej Babiš hovoří 23. března v Praze na mimořádné schůzi Sněmovny svolané na podnět opozice k případu Farmy Čapí hnízdo (ČTK)

Ministr financí Andrej Babiš hovoří 23. března v Praze na mimořádné schůzi Sněmovny svolané na podnět opozice k případu Farmy Čapí hnízdo | FOTO: ČTK

Dlouho očekávaný projev Andreje Babiše, ve kterém měl poslancům ve Sněmovně objasnit okolnosti dotačního podvodu na jeho Čapím hnízdě dopadl, jak je zvykem. Miliardář obvinil celý svět z toho, že je proti němu, snaží se ho dostat z politiky, protože jedině on ji dělá čistě a bez korupce a jako zlatý hřeb odhalil vlastníka Čapího hnízda v době žádosti o dotace. Jeho dvě dospělé děti teď budou s hrůzou čekat, jak dopadne vyšetřování a jestli nakonec tatínkův dar nebude danajským.

Třicetistránkový projev, jehož délku Babiš deklaroval už před mimořádnou schůzí Poslanecké sněmovny, byl jakýmsi výčtem kauz, které se v naší republice odehrály za posledních několik let. Babiš tím chtěl ukázat, že není jediným, kdo nemá čisté svědomí a že všichni ostatní byli horší. Problém je ovšem v tom, že to vypadalo jakoby svým poradcům, kteří řeč připravovali, diktoval stylem: „Ještě jim tam připište tohle. A vlastně ještě Schwarzenbergův rybník.“ Při svém rozhořčení se dostal dokonce až k syrskému prezidentovi Asadovi nebo spolupráci s StB.

Jen to Čapí hnízdo se pořád nedostávalo na pořad dne. Přitom právě kvůli němu se poslanci sešli. Vzhledem k tomu, že oproti obvyklému jednacímu řádu nevystoupili nejdříve zástupci ODS a TOP 09, kteří schůzi iniciovali, nebyl program oficiálně znám. Místopředsedkyně Sněmovny Jermanová, Babišova zaměstnankyně v ANO, ale podle svého změnila pořadí vystupujících a ministr financí měl možnost se hájit, aniž by věděl, před čím.

Mohl tak spustit svou pohádku o hodném Andrejovi, kterému všichni hází klacky pod nohy, je společně se svou rodinou šikanován novináři a všeci kradnů. Už to vypadalo, že se začne divit, proč on tedy nemůže. Zhruba po čtyřiceti minutách, kdy se národ sledující schůzi v televizi dozvěděl, že Miroslav Kalousek je vlastně arciďábel, kolem kterého v minulosti umírali lidé, vytuneloval snad půlku Evropy a dovedl Českou republiku na samý okraj propasti, došlo konečně i na luxusní farmu.

Stavba o jejímž vlastnictví Babiš hovoří zřejmě podle toho, jak se vyspí, tentokrát opět neměla s miliardářovým Agrofertem nic společného a dřívější slova o tom, že se jedná o jeho nejlepší nápad, opět neplatí. Po krátkém PR Čapího hnízda, kde vicepremiér pozval všechny poslance a diváky televize na návštěvu se dostal i k majetkovým poměrům farmy. Ta díky převodům vlastníka z Agrofertu ven a zase zpátky, získala 50 milionovou dotaci z EU a mohla dorůst do své nynější podoby.

Poslední dva týdny Babiš mlžil o tom, kdo v době žádání o dotaci farmu vlastnil, tentokrát už ale musel z pravdou ven. Po rádoby srdceryvném projevu o důležitosti ochrany vlastních dětí přiznal, že to byly právě jeho dva dospělí potomci a bratr partnerky Moniky, kdo pomohl ďábelský plán na ošizení Evropské unie, uskutečnit. Všichni tři teď budou čekat na závěry vyšetřování víc, než kdokoliv jiný. Přeci jen se jedná o trestný čin.

Babiš sice „oslnil“ tím, jak dlouho dokáže číst projev, aniž by sklouznul k notnému používání slovenštiny, ale to je vše. Novinkou sice bylo i to, že dokázal obvinit nebo urazit lidi, které zatím nezmiňoval. Například dopravní velkopodnikatel Jančura si může sypat popel na hlavu, že Babiše od začátku jeho politické dráhy podporoval. Včera se totiž o sobě dozvěděl, že je podvodník.

Slušné chování a jednání od Babiše určitě nikdo nečekal, takže jeho prohlášení, že by rezignace byla nejlepším řešením, které si ovšem nezvolí, nepřekvapilo. Za chlapa by tak měl být premiér Sobotka, který by svého vicepremiéra měl do konce vyšetření kauzy Čapího hnízda odstavit. To si však předseda vlády asi netroufne a dál bude opakovat, že počká na závěry policie a OLAFu. Do té doby může Babiš dál řádit, soutěžit se svými firmami o státní zakázky a zavádět šmírovací a represivní nástroje, podobné třeba EET.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články