Jak Babiš zastavil plynovody

(AdobeStock)

FOTO: AdobeStock

Česká závislost na ruském plynu je nyní bezmála stoprocentní. I když má Česká republika již od 90. let možnost napojení na norský plyn, v posledních pěti letech jej vůbec nevyužívá. Až nyní se vláda snaží rychle hledat další alternativy, které by umožnily například dovoz zkapalněného plynu LNG. Premiér Petr Fiala odletěl minulý týden do Varšavy jednat o možnosti napojení na dodávky z polských přístavů a také o restartu výstavby česko-polského plynovodu Stork II.

Podle něj původní jednání s Poláky zbytečně ukončila vláda Andreje Babiše. „Naše vláda musí řešit řadu vážných problémů, které způsobil populismus a neschopnost vlády Andreje Babiše. K nim patří i úplné přehlížení energetické bezpečnosti ČR,“ řekl pro Seznam Zprávy, které na cíl Fialovy cesty upozornily jako první. To, že za krachem projektu stojí hlavně Andrej Babiš, potvrzuje i bývalý premiér Bohuslav Sobotka (viz níže). Ministr průmyslu v Babišově vládě Karel Havlíček to ale vykládá jinak: „Projekt potopili Poláci. Peníze byly připravené. Bohužel polská strana z toho cukla, odložili to na 2024.“ Nyní Fiala odjel z Polska s příslibem, že se projekt znovu rozjede. V jednání je i to, že by se Česko podílelo na přípravě nových terminálů na zkapalněný plyn.

Podle ministra průmyslu Jozefa Síkely byla „fatální chyba, že minulá vláda ne­udělala nic pro napojení české plynárenské sítě na polskou“. V přípravě bylo před několika lety navíc i napojení na plynovody z jihu Moravy přes Rakouska až do Chorvatska, ale i z toho za minulé vlády sešlo. Proti plynovodu BACI se silně vymezovalo Slovensko, které požadovalo, aby plyn z Česka do Rakouska a zpět nadále tekl přes dosavadní slovenské potrubí. Slovensko je 51% akcionářem klíčového přepravce plynu z Ruska Eustream, podíl 49 % a manažerskou kontrolu má ve společném podniku holding EPH Daniela Křetínského. A méně tranzitu rovná se nižší příjmy – pro slovenský rozpočet i pro EPH. „Byla ohromná chyba, že Česká republika se v projektech Stork II a BACI více neangažovala. Při jednání s panem premiérem Babišem a ministrem Havlíčkem jsem opakovaně upozorňoval na důležitost výstavby těchto plynovodů. Z jejich strany jsem bohužel necítil zájem,…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články