Jak Babišovi slouží Mafra: MF DNES proti Chovancovi, Expres útočí na Milion chvilek

archiv

Bylo to takové páteční pozdvižení. Policie zatkla exnáměstka z civilní rozvědky a zasahuje i u bývalého ministra vnitra Milana Chovance, hlásaly titulky. Jako první informaci přinesla Mladá fronta DNES patřící do svěřenského fondu Andreje Babiše. Náhoda? Asi stejná jako to, že jeho bulvární web expres.cz otevřeně útočí na Mikuláše Mináře a Milion chvilek pro demokracii. Ti totiž organizují demonstrace proti panu majiteli.

Chovanec informaci o zásahu policie dementoval, MF DNES ale prý měla hned “tři zdroje”. Je zajímavé se podívat, jak se noviny k exministrovi chovaly dříve. Tak předně – již v roce 2017 jsme se ze Šumanových nahrávek dozvěděli, že Babiš s redaktory domlouvá kompromitující články na své konkurenty. „Máme na něj, na toho Chovance, nabito celkem slušně,” říkal tehdy na nahrávce dnes již bývalý zaměstnanec MF DNES Marek Přibil.

Chovanec se také s vydavatelstvím Mafra soudil a vyhrál. Zejména snaživá redaktora Eva Pospíšilová se nesmyslně zabývala jeho majetkovými poměry, a to ještě v letošním roce. Všechny Babišovy noviny ostatně na Chovance nepokrytě útočily hlavně od doby, kdy proběhla policejní reorganizace pod jeho taktovkou, aniž by se někdejší šéf vnitra Babiše zeptal, jestli se změnami souhlasí.

Dalším, kdo Babišovi opravdu věrně slouží, je redaktor Lukáš Vltavský, zaměstnanec bulvárního webu expres.cz. Je logické, že zaměstnanci brání svého chleboráce, Vltavského styl ale přece jen poněkud překonává představivost. “Je tak trochu paradox, že Milion chvilek žádá návrat politické slušnosti a kultury a pak jeho šéf demonstrativně roztrhá ústavu na cucky,” píše Vltavský.

A pak přichází redaktorova chvíle – je čas bránit Babišova největšího spojence Miloše Zemana. Toho, který doopravdy Ústavou pohrdá. “Ostatně i bývalý prezident Havel měl dost problémy podepsat každého navrženého ministra jen proto, že by musel, stejně jako Klaus nejmenoval napoprvé Ratha ministrem zdravotnictví, ale takové informace by si mohl Minář zjistit, stejně jako to, že o jmenování ministra kultury v tomto případě vůbec nejde. Jeho gesto je jen důkaz toho, jak se Minář opájí mocí a davem, k němuž hovoří,” stojí v článku.

Že někomu může Minářova situace stoupnout do hlavy, to je pravda. Ale že někomu jinému stojí za plat redaktora to, aby tak ostentativně sloužil vládnoucí politické moci, a ještě snad sám sebe nazýval novinářem, to je mnohem horší.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner