Jak bude historie vyprávět o Janu Hamáčkovi

Ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček (ČTK)

Ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček | FOTO: ČTK

V hodně podrobných učebnicích bude za pár desítek let existovat jeden řádek o tom, kdo vedl již zaniklou Českou stranu sociálně demokratickou od roku 2018 až do chvíle, kdy po volbách 2021 skončila mimo sněmovnu. Jméno jistého Jana Hamáčka budou skuteční znalci věci zmiňovat v souvislosti s naprostým úpadkem strany se staletou tradicí, ale také s absolutním zesměšněním a ponížením člověka, který veškerou hrdost sebe sama i budoucnost své strany vyměnil za pár měsíců, kdy si hrál na ministra a jezdil autem s majáčkem.

Hamáček předstírá, že má sebevědomí, a tak selhání vlády, v níž dělá vicepremiéra, po vzoru svého šéfa okatě svádí na opozici. Občas se projevuje na sociálních sítích a dělá, že je drsný hoch, jenže každý, kdo si vzpomene na to, kolikrát ze sebe udělal rohožku Andreje Babiše, se tomu může leda tak hořce zasmát.

Revue FORUM ()

Předseda ČSSD se například na twitteru naváží do ODS kvůli rozdávání respirátorů. Kritizoval starostu za TOP 09 Ondřeje Koláře, který nakupoval ochranné pomůcky, protože stát naprosto selhal a nedodal, co měl. Za zmínku stojí také Hamáčkova radost z toho, že Radka Maxová, která se dostala do Evropského parlamentu za ANO, nyní bude v této instituci zastupovat ČSSD. Takový přestup je jediný způsob, jak může sociální demokracie ještě získat nějakého voleného zástupce.

Hamáček dělá ramena i na novináře a na občany, protože si stále ještě myslí, že mu zůstala aureola drsňáka v červeném svetru, a tak posílá policii na Náplavku a podporuje dojem, že za všechno zlo mohou Pražané, které zároveň odmítl pustit byť i jen nejblíže za hranici jejich okresu, který je přitom logicky nejzalidněnější v celé České republice. A proč? Protože toto drobné rozvolnění žádal pražský primátor Zdeněk Hřib, což je Pirát. Tomu Hamáček rozhodně vyhovět nemůže, protože by nepůsobil dostatečně neoblomně.

Šéf ČSSD si troufne leda tak na ministra zahraničí Tomáše Petříčka z vlastní strany, když se ale zlobí velký šéf Babiš, stáhne ocas a mlčí. Tedy kromě situace, kdy premiér udělá nějaký velký průšvih. Když se ukázalo, že Česká republika přijde Babišovou vinou o desítky tisíc dávek vakcín, hrdina Hamáček se začal tvářit, že on asi do vlády vůbec nepatří.

Pavel Šafr – kniha Češi mezi pravdou a lží (archiv)

Pan premiér o dalších vakcínách pro ČR vyjednával sám, postup s vládou nekonzultoval. Je to čistě jeho odpovědnost a musí občanům vysvětlit, proč jsme přišli o 70 000 vakcín,“ napsal vicepremiér na twitter. Není to hezké? Hamáček Babiše u moci drží už několik let. Přihlíží celé tragédii, která se tu v posledních dnech odehrává. A završí to alibistickým prohlášením, že to všechno Babiš.

Bylo by zajímavé mluvit s někým, kdo Jana Hamáčka osobně dobře zná a komu je ochoten se upřímně svěřit se svými pocity. Nebo se zeptat přímo jeho, i když představa, že by přiznal chyby, je realitě poněkud vzdálená. Připadá si někdy Jan Hamáček trapně? Opravdu nevidí, jak směšně jeho chování i celá jím vedená strana působí? Z lídra české politiky se po spojení s Babišem podařilo udělat onuci, která snad na podzim konečně zmizí ze scény. Jestli se Hamáček zastydí alespoň tehdy, těžko říct.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner