Jak bude vypadat dnešní jednání sněmovny? Babiš se zachová blahosklonně, pak rozjede show

Premiér Andrej Babiš  (ČTK)

Premiér Andrej Babiš | FOTO: ČTK

Středeční pokračování ustavující schůze nové poslanecké sněmovny zřejmě neproběhne v takovém poklidu jako pondělní složení slibu poslanců. Tentokrát totiž půjde o volbu vedení dolní komory parlamentu, kterou hodlá hnutí ANO proměnit v další taškařici. Takových už Babiš a spol. předvedli ve sněmovně nespočet. Nyní však možná bude mít prezidentský punc.

Dá se totiž předpokládat, že dosluhující premiér opět předvede jeden ze svých nekonečných projevů, jímž otráví většinu televizních diváků, kteří už vystoupení dalších poslanců sledovat nebudou. Stejně tak i média se zaměří na výstup Andreje Babiše a další už jen zmíní, aby se neřeklo.

()

Je velmi pravděpodobné, že majitel ANO bude chválit svou končící vládu a vyprávět o tom, jak byla nejlepší ze všech, které jsme tu po revoluci měli. Nezvládnutou pandemii covidu, která kvůli přešlapům vlády stála život 31 000 našich občanů, Babiš svede na opozici, která „nepomohla a házela kabinetu klacky pod nohy“.

Posléze předseda vlády zkritizuje své nástupce, ale moc konkrétní nebude. Nejen proto, že ještě v úterý tvrdil, že koaliční smlouvu SPOLU a PirSTAN nečetl, tudíž ji nemůže za nic pomluvit. Musí také myslet na svou novou roli prezidentského kandidáta, kterou ještě nějaký ten čas bude nahlas odmítat.

Možná se dočkáme i dalšího Babišova gesta, které bude mít za úkol, stejně jako falešný projev na 28. října, jediné. Ukázat veřejnosti, že se onen hysterický, arogantní politik postupně mění na státníka. Nic takového se sice neděje, ale někdo se na to určitě chytí. Oním gestem by mohlo být ustoupení hnutí ANO z pozic, konkrétně stáhnutí kandidatury Karla Havlíčka na funkci předsedy sněmovny.

Dárkové předplatné Týdeníku FORUM (FORUM 24)

Jak už namítli mnozí právníci, ministr dopravy a průmyslu beztak jako člen vlády o tento post usilovat nemůže, ale když Babiš ukáže, že to domluvil on, stejně jako jiného nominanta do vedení místo Radka Vondráčka, bude za frajera. Nejen, že by se tak ANO vyhnulo trapnému debaklu při hlasování, ale navíc by majitel hnutí vypadal jako muž, který nechce dělat problémy a znesnadňovat ustavení sněmovny.

Hnutí dosluhujícího ministerského předsedy sice podle některých signálů chystá velké galapředstavení pro své kandidáty do čela dolní komory parlamentu, ale nakonec z něj možná sejde. Půjde o to, co Babišovi marketéři vyčtou na sociálních sítích a jaký scénář poradí svému chlebodárci.

Ať už to bude verze „prezident“, nebo celodenní fraška s Havlíčkem a Vondráčkem v hlavní roli, budou se dít věci. Jednání přeci přenáší živě Česká televize a veřejnost je na průběh zvědavá, takže nejde nevyužít mediální zájem. Z něj se bude snažit něco vytěžit i Tomio Okamura, ale stejně jako obvykle bude brán jen jako cirkusový doplněk Babišovy show.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]