Jak by se Babiš mohl stát prezidentem a nemusel ani hnout prstem

F24/ČT

Je tu ještě jedna věc, která by mohla působit jako noční můra na toho, kdo se každý večer neklaní před ikonou Andreje Babiše a nepřijímá jeho tělo a krev v koblihách, uzeninách a dalších poživatinách tohoto typu. Je celkem myslitelné, že by se zcela bez námahy mohl stát prezidentem, aniž by na něj kandidoval. Přinejmenším prezidentem na půl úvazku, jak to kdysi nazval bývalý federální premiér Stráský, který si to po odstoupení Václava Havla na chvíli zkusil. Stačí, když se funkce prezidenta uvolní a pak nastane hvězdná chvíle pro premiéra.

Co o tom říká ústava? „Uvolní-li se úřad prezidenta republiky a nový prezident republiky ještě není zvolen nebo nesložil slib, rovněž nemůže-li prezident republiky svůj úřad ze závažných důvodů vykonávat a usnese-li se na tom Poslanecká sněmovna a Senát, přísluší výkon funkcí podle čl. 63 odst. 1 písm. a) až e) a h) až k) a čl. 63 odst. 2 předsedovi vlády.

Z toho není nikdo na první pohled moudrý, tak se na to mrkněme. Dejme tomu, že fyzická a duševní dezintegrace Ing. Miloše Zemana zvoleného na druhé období dojde do takového stadia, že ze své funkce odstoupí nebo nebude schopen tuto funkci vykonávat, a usnese-li se na tom sněmovna a senát, přísluší některé prezidentské pravomoci předsedovi vlády. Které? To jsou právě ta písmenka v článku 63. Takže kdyby byl už Zeman nemohoucí, popřípadě odstoupil a premiérem byl Andrej Babiš (samozřejmě i kdokoli jiný), mohl by propůjčovat a udělovat státní vyznamenání. Z toho se ještě tolik nestřílí, to se dá přežít, už jsme si zvykli na ledacos. Ale dále, „zastupující prezident“ zastupuje stát navenek, sjednává a ratifikuje mezinárodní smlouvy, je vrchním velitelem ozbrojených sil, přijímá vedoucí zastupitelských misí, pověřuje a odvolává vedoucí zastupitelských misí, jmenuje soudce, nařizuje, aby se trestní řízení nezahajovalo, a bylo-li zahájeno, aby se v něm nepokračovalo, má právo udělovat amnestii.

Tak to není špatné, že? V některých ohledech by se tady dalo za několik měsíců vykonat dost pozoruhodné práce.

A ještě tady máme jeden bod: „Prezidentovi republiky přísluší vykonávat i pravomoci, které nejsou výslovně v ústavním zákoně uvedeny, stanoví-li tak zákon.“ I tato pravomoc by přešla na premiéra. Teď by jen záleželo na tom, jaké zákony by nějaká výrazná většina mohla zastupujícímu prezidentovi zákonem přiznat. Fantazii se tu meze nekladou.

Takže kromě Babišova premiérování nám může docela dobře hrozit i jeho prezidentování. Jistě by si to dokázal užít.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner