
FOTO: čtk

Nedávno skončený školní rok podněcuje k tradičnímu ohlédnutí za tím, co se v českém vzdělávacím prostředí povedlo či naopak. Návrat dětí po měsících distanční výuky a komplikace s další vlnou pandemie, která narušovala výuku až do jarních měsíců, překryla nečekaná výzva. Po únorové agresi Putinova Ruska vůči Ukrajině se jí stala integrace tisíců ukrajinských dětí do českých škol a školek. Nabízí se tedy otázka, jak jsme se jako společnost a vzdělávací systém s tímto úkolem vypořádali.
Je vhodné si nejprve připomenout, že český vzdělávací systém má velmi malé zkušenosti s integrací většího počtu cizojazyčných žáků. Tím se zásadně liší od zemí západní Evropy a Severní Ameriky, kde jsou multikulturní společnosti běžným jevem. Ostatně, české školství dlouhá léta efektivně nezvládalo z různých důvodů ani inkluzi menšiny usazené v Česku po staletí, totiž Romů.
Zvládnutá živelnost
Přes tento objektivní deficit zkušeností se hned v prvních dnech pustili čeští učitelé, zejména z mateřských a základních škol, do pomoci dětským válečným uprchlíkům, kteří po tisících denně přijížděli z Ukrajiny do České republiky. Zpočátku to byla sice snaha živelná, ale nefalšovaně solidární a upřímná. Školy se tím neodlišovaly od většiny české společnosti, která podala ukrajinským uprchlíkům pomocnou ruku.
V řadě škol odstartovaly charitativní sbírky, které mnohdy organizovali sami žáci, učitelé začali svépomocí či s využitím moderních technologií připravovat vzdělávací materiály v ukrajinském jazyce, vedení škol začalo hledat dárce, kteří by malým uprchlíkům přispěli na školní obědy či mimoškolní aktivity. Byla evidentní snaha zajistit i základní školní pomůcky a leckterá škola povolala z důchodu zpět za katedry bývalé vyučující ruštiny, aby alespoň částečně zajistili komunikaci s válečnými uprchlíky. Stejně jako v době pandemie prokázaly české školy značné umění improvizace a flexibility.
Zprávy České školní inspekce (ČŠI) nám umožňují tento překotný proces aspoň částečně popsat s pomocí čísel. V polovině května tohoto roku navštěvovalo české…
Přečetli jste část exkluzivního obsahu
pro předplatitele Týdeníku FORUM
Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.