Evropský program ANO je plný falešných slibů a virtuální reality. Andrej Babiš a jeho hnutí se mnohdy chovali v rozporu s tím, co dnes prosazují. Jejich skutečné pohnutky zůstávají často utajeny a překrývá je populistický marketing. Kde jsou největší kolize programu s realitou?
[ctete postid=“249951″ title=“Deset šmakulád z Agrofertu aneb Nekvalitní potraviny v kampani ANO“ image=“https://forum24.cz/wp-content/uploads/2018/11/kuřecí-385×230.jpg“ excerpt=“Andrej Babiš objevil dva týdny před volbami téma kvality dovážených potravin a slíbil “ permalink=“https://forum24.cz/deset-smakulad-z-agrofertu-aneb-nekvalitni-potraviny-v-kampani-ano/“]249951[/ctete]
Do voleb do Evropského parlamentu zbývá několik dní a premiér Andrej Babiš překypuje aktivitou. Během několika dní chce vyřešit nafouklý problém s kvalitou potravin, před televizními kamerami bojuje s kůrovcem nebo „zázračně“ našel peníze na vyšší rodičovský příspěvek, které dodnes zpochybňoval. Na řadě je přisvojování neexistujících zásluh, rozdávání předvolebních úplatků a vršení dalších, často rozporných plánů. Kterých například?
Dvojí kvalita potravin: Typickým předvolebním populismem je náhle zjevená dvojí kvalita potravin. Týká se necelého procenta dovážených výrobků, přičemž problém leží v obdobných obalech, nabízejících v zemích s nižší kupní sílou levnější zboží s odlišným složením. Dováží je mimo jiné firma Animalco z holdingu Agrofert. Tématem se už zabývala Evropská komise a přijala kompromisní řešení, které nakonec podpořila i česká vláda. Jmenovitě bývalá ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková (ANO).
Andrej Babiš by ovšem tuzemským spotřebitelům prokázal mnohem větší službu, kdyby je ochránil před často nízkou kvalitou výrobků z jeho podniků Kostelecké uzeniny, Krahulík, Kmotr a Vodňanská drůbež, ke kterým se dnes nehlásí. Nezřídka propadají v testech pro nedodržení na obalu deklarovaného obsahu, a už vůbec se nedají srovnávat s kvalitou zboží dodávaného drobnými farmáři.
Svobodný trh: S tím souvisí i problém svobodného obchodu a volného trhu. Hnutí ANO na jedné straně tyto principy sdílí, na druhé straně Andreje Babiše rozčiluje nízká úroveň potravinové soběstačnosti. To vede k úvahám jeho vlády k silnějšímu ochranářství a regulacím dováženého zboží a slevových akcí v supermarketech. To by ovšem prospělo zejména domácímu agroprůmyslu, nikoli kvalitě, rozmanitosti a už vůbec ne ceně zboží na pultech nabízeného zákazníkům.
Snižování zátěže v podnikání: Andrej Babiš v programu správně brojí za snižování administrativní zátěže pro podnikatele a proti směrnicím, které podnikání regulují. Jenže jsou to vlády s účastí ANO, které dobrovolně a vědomě zvýšily byrokracii, státní dohled a represi pro podnikatele, zejména ty drobné a střední, nejvíce v polistopadové historii. Žádné směrnice nenařizují členským zemím EU nesmyslný projekt EET, který kromě zvýšené byrokracie a nákladů podnikatelů i státu nic nepřináší a na jehož pokračování vláda ANO bazíruje.
Rozhodování o dotacích: Premiér Babiš často opakuje, že by si vlády měly samy rozhodovat o tom, kam půjdou peníze z evropských fondů. V jeho případě se však nelze ubránit pochybnostem, že myslí i sám na sebe. Dobrovolné rozhodování členských států jeho vláda prosazuje v zemědělské kapitole, kde návrh Evropské komise na zastropování dotací pro velké agrokoncerny ve prospěch malých farem ohrožuje příjmy jeho impéria.
[ctete postid=“249438″ title=“Babiš brojí proti dovozu potravin. Mezi největší dovozce patří jeho firma Animalco“ image=“https://forum24.cz/wp-content/uploads/2019/05/Agrofert-Animalco-385×230.jpeg“ excerpt=“Premiér Babiš zapomíná na střet zájmů a otevřeně lobbuje za svůj byznys. Odmítl “ permalink=“https://forum24.cz/babis-broji-proti-dovozu-potravin-mezi-nejvetsi-dovozce-patri-jeho-firma-animalco/“]249438[/ctete]
Obdobně se zachovali Babišovi lobbisté, především místopředseda představenstva Agrofertu Petr Cingr, který ve státní správě prolobboval dvojnásobné zvýšení hranice čerpání evropských dotací pro velké chemické firmy. Místo 20 procent doporučovaných Bruselem prosadil 40 procent těchto prostředků.
Pokud tedy dnes premiér tvrdí, že ví nejlépe, kam vláda potřebuje evropské peníze umístit, nemýlí se. Naprosto směšně potom působí výzva volební lídryně ANO Dity Charanzové, že tyto dotace nepatří golfovým hřištím. Zároveň přitom stále obhajuje Babišův projekt miliardové luxusní haciendy Čapí hnízdo, zatížený ztrátovým hospodařením a policejním vyšetřováním.
Investice do vzdělávání: S výše uvedeným problémem souvisí i Babišova kritika tzv. „měkkých“ evropských peněz, určených na vzdělávání a zaměstnanost, zejména z Evropského sociálního fondu. V programu ANO je jasný rozpor, když chce z tohoto fondu současně investovat, například do studentského programu Erasmus.
Platí však zároveň, že v nynějším období nízké nezaměstnanosti, jež se ovšem časem může měnit, se i Babišovy firmy potýkají s jiným akutním problémem. S nedostatkem méně kvalifikované levné pracovní síly, kterou Agrofert dováží ze zahraničí. S tím mu evropské vzdělávací fondy nepomohou a premiér to dobře ví.
Výroba elektromobilů: Andrej Babiš varuje před „nesmyslnými plány na výrobu elektromobilů“. Má pravdu v tom, že v této věci musí státy postupovat obezřetně a s rozmyslem, aby nepoškodily domácí průmysl. Jenomže jak reaguje na námitku, že pro návrh na snížení emisí aut, který fakticky nutí automobilky vyrábět čistá auta, v EU hlasovala i jeho vláda, konkrétně ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO), a v gesci jej měla Marta Nováková?
„Já už jsem řekl: Tak dost, ministři, nebudete si dělat, co chcete. Doteď to fungovalo tak, že úředníci na ministerstvech vytvořili nějakou českou pozici a ministr tomu pak často ani nebyl schopen zabránit,“ řekl premiér Hospodářským novinám. Tato praxe prý skončí. Naznačuje tím snad neschopnost a nesvéprávnost vlastních ministrů, pouhých loutek v rukou úřednického aparátu?
Kritika biopaliv: Andrej Babiš dnes pokrytecky kritizuje unijní podporu biopaliv, je to prý výmysl Bruselu. Na druhé straně je u nás dominantním producentem dotované řepky olejné a bionafty, dodávané do veřejného sektoru. „Je úplně jedno, kdo na tom profituje. Plníme závazky vůči EU,“ odráží námitky a pomíjí přitom, že se od této podpory ustupuje.
Majitel Agrofertu se v roce 2010 sám veřejně pochlubil, že si v parlamentu podporu biopaliv z řepky prolobboval zejména přes poslance ČSSD. Tehdy se k úspěšnému lobbingu přiznala i jeho dlouholetá souputnice z Agrofertu Radmila Kleslová. Prodloužení této podpory v roce 2015 si už zajistil sám osobně.
Rozpor slov a činů
Premiér Babiš na evropské úrovni deklaruje vysoké cíle, ale sám tu má nevyřešený osobní problém se střetem zájmů a dotačním podvodem. Česko chce tvrdě a nekompromisně ochránit, ale naše země potřebuje zejména ochránit před ním samotným. Před jeho postupující rozpínavostí a arogancí moci.
U populistického hnutí nemůže překvapit rozpor slov a činů. Slova pro něj nemají žádný význam. Řídí se programem „slibem nezarmoutíš“ a co bylo vyřčeno včera, dnes už nemá valný význam. Však mnozí zapomenou a rozpory neřeší. Proto může Babiš klidně fabulovat a odvádět pozornost k jiným falešným slibům. Vždyť mu zase někdo uvěří.