Jak dlouho Babišovi vydrží aktuální póza vlídného strýčka, je naprosto jasné

Andrej Babiš (ANO) (ČTK/Petr Kupec)

Andrej Babiš (ANO) | FOTO: ČTK/Petr Kupec

Obyvatelé České republiky jsou od neděle oficiálně diváky dalšího divadelního kusu Andreje Babiše. Ten ve svém představení jménem kampaň před prezidentskými volbami obsadil postavu vlídného hodného strýčka, který s chutí každého vyslechne a když může, pomůže. Jak se mu toto představení podaří, víme už teď. Propadne.

Pravděpodobně není reálnému Babišovi vzdálenější jiná poloha, než ta do které by se teď tak rád stylizoval. Za roky v politice už ukázal, že je vše jen ne hodný, vlídný a empatický. Nemluví tiše a skromně. To jen v naučeném představení. Reálný Babiš je krajně sobecký, agresivní, uječený, ublížený, sebestředný predátor. Žádný hodný strýček.

()

Jeho aktuální póza vydrží přesně do chvíle, kdy před sebou nebude mít připravený text, který má přečíst a okolo sebe nebude mít své propagandisty a našeptávače. Opravdového Babiše uvidíme nejpozději v některé z debat se svými konkurenty v boji o Pražský hrad. Ani jednomu z nich nemá zrovna on co vytknout. Naproti tomu oni toho na něj mají hodně. Neschopnost při řízení země, obludné zadlužení, nezvládnutí covidu, ohromný střet zájmů, probíhající soud, jeho estébáctví, údajný únos syna atd. atd..

A až něco z toho jeho konkurenti vytáhnou, hodný strýček zmizí. Objeví se klasický Babiš, bude ječet, bude mluvit nesrozumitelně, bude vypouštět stále dokola několik naučených frází, bude ublížený, bude skákat ostatním do řeči, bude kňučet, bude lhát, v zákulisí pravděpodobně bude používat ta nejvulgárnější slova, tak jako to dělal klidně i na jednání vlády, jak potvrdili jeho bývalí kolegové ze Sobotkovy vlády.

To, na co se díváme, není žádný reálný Babiš, ale smyšlená postava, sestavená jeho píáristy. Podle výsledků průzkumů dali dohromady charakter ideálního kandidáta, který  má zřejmě šanci uspět. Kdyby se ukázalo, že největší šanci stát se prezidentem České republiky, má kandidát vypadající jako Mickey Mouse, byla by Babišova kampaň alespoň zábavná.

Politolog Miloš Gregor (Miloš Gregor / se souhlasem)

Ale současná kampaň a směr Babiše je až neuvěřitelně nevěrohodný. Udělat z miliardáře, který šel do politiky jen kvůli sobě – kvůli svému egu a penězům – pána, který pomáhá lidem, to chce hodně fantazie a troufalosti. Babiš měl dost let na to, aby ukázal, jak pomáhá lidem. Zatím pomáhal jen sám sobě. Za dobu pobytu v politice jeho jmění dramaticky nabobtnalo, zatímco zadlužení státu nebezpečně narostlo. Tak pomáhá lidem.

To, jak umí pomáhat lidem nedávno u soudu popsal například jeho syn, na kterého se prezidentský kandidát zřejmě snažil hodit svůj dotační podvod a měl ho nechat  nedobrovolně přepravit na Krym. O tom, jak pomáhá lidem, by mohli vyprávět například majitelé firem, které nepřátelsky převzal, nebo podnikatelé na které klekli jeho úředníci, když byl ministrem financí a premiérem.

Zkrátka, Babiš by měl své heslo „Pomáhá lidem“ doplnit k čemu přesně lidem pomáhá.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články