Jak dopadli chlapci z „brutální pařby informatiků“?

Matematická olympiáda ve Zwardoni, 1997 ()

Jistě jste ji už viděli. Fotografie čtyř chlapců v nemoderních svetrech a brýlích s tlustými obroučkami, jak pijí limonádu u stolu s kostkovaným ubrusem. V Česku se objevovala často s popiskem „brutální pařba fakulty aplikovaných věd“ či „brutální pařba informatiků“. Fotka ve skutečnosti pochází z Polska, v roce 1997 ji pořídili na matematické soutěži v Żywieckých Beskydech, která se mimochodem koná dodnes.

Vlna posměšků se na mladíky snesla i v Polsku, kde se jim přezdívalo „sweterkowa cztwórka“. Přestože se neznali a na matematické soutěži se potkali vlastně náhodou, jejich další osudy se velmi podobaly. Všichni nadále reprezentovali své školy v různých technicky orientovaných olympiádách, všichni získali stipendia na dobré univerzity a všichni dnes mají dobrou práci.

Všichni čtyři se také nakonec podívali za hranice Polska nejen jako internetový mem – dva pracují na vrcholných pozicích v akademické sféře doma i v zahraničí (jeden na univerzitě v kalifornském Berkeley) a dva ve firmě SpaceX, americké technologické společnosti působící v aerokosmickém průmyslu, založené miliardářem Elonem Muskem. Největší „díru do světa“ nakonec udělal jediný chlapec bez brýlí, který se v inkriminované matematické olympiádě umístil na druhém místě.

Dr. Tomasz Czajka z města Stalowa Wola v podkarpatském vojvodství se programování věnoval od dětství a ani nad posměšky na internetu nemusel dlouho smutnit – vzápětí vyhrál v soutěži společnosti TopCoder padesát tisíc dolarů a později dostal stipendium na Purdueovu univerzitu v Indianě. Od roku 2007 žije v Kalifornii, kde nejprve sedm let pracoval ve společnosti Google, v roce 2013 přešel do SpaceXu. Jeho výdělek se pohybuje okolo dvou set tisíc dolarů ročně.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]