Jak extremisté v Čechách využívají migrační krize

Ilustrační foto (ČTK)

Ilustrační foto | FOTO: ČTK

Ministerstvo vnitra dnes vydalo svoji pravidelnou zprávu o extremismu. Její znepokojující výsledky poukazují na to, že současné migrační krize využívá pro své zviditelnění krajní pravice i levice. Pravicoví extremisté využívají k šíření nenávisti a xenofobie především internet, na kterém podněcují k fyzickým útokům na menšiny a uprchlíky. Levicová scéna se naopak zaměřila na akce proti projevům nenávisti, pořádá také sbírky pro uprchlíky.

Pravici překvapivě sjednotili její odpůrci

Podle analýzy se krajně pravicové subjekty i ve třetím čtvrtletí letošního roku pokoušely v souvislosti s migrační krizí mobilizovat stoupence a získat podporu veřejnosti. Existence konkurence v podobě populistických a islamofobních hnutí podle zprávy opět krajně pravicovou scénu sjednotila, což dokázala série protimigračních mítinků.

Zpráva zároveň upozorňuje na to, že činnost krajně pravicových uskupení podněcuje xenofobní a nenávistné projevy ve společnosti. „Výsledkem pak je růst kriminality páchané zejména prostřednictvím internetu, potažmo sociálních sítí, často ve formě hanobení etnické, rasové a náboženské skupiny,“ uvádí zpráva o extremismu.

Levice nemá podporu širší veřejnosti

Levicová scéna se naopak při veřejných akcích snažila vyvracet negativní názory na uprchlíky. Na jejich akce podle vnitra chodily menší počty lidí, a nezískaly tak velkou podporu veřejnosti. „Zatímco v zahraničí je obvyklé, že se tzv. blokád nebo protestů proti nenávisti (akcí pravicových extremistů a populistů) účastní i širší veřejnost, v ČR jsou tyto akce složeny převážně z občanských aktivistů či osob působících v rámci anarchistického a obecně krajně levicového hnutí,“ uvádí zpráva vnitra.

(facebook)

Odborníci z vnitra si v analýze všímali i populistických hnutí, která chtějí současnou migrační krizi využít, aby získala volební podporu. Podle vnitra ale tyto subjekty používaly účelné informace, které byly často vytrženy z kontextu nebo špatně interpretovány. Vnitro se zabývalo také alternativními zpravodajskými weby. „Zjevným cílem, ostatně podobně jako u krajně pravicových či populistických subjektů, je především vyvolávat strach a paniku ve společnosti,“ konstatuje zpráva.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]