Jak informovat „obyčejné Rusy“? Pište recenze na Google Maps. Výzva má úspěch

Google  (AdobeStock)

Google | FOTO: AdobeStock

Na sociálních sítích se v posledních dnech začala šířit nová výzva, jejímž účelem je dostat informaci o válce na Ukrajině mezi běžné obyvatelstvo Ruské federace, které je z velké části pod vlivem státní propagandy. Lidé proto na Google Maps, ale i v dalších aplikacích píší „recenze“. V nich posílají do Ruska vzkazy.

V každém městě na světě je možné prostřednictvím map na Googlu procházet tamní bary, kavárny nebo třeba hotely. A u většiny z nich je také možné konkrétní podnik ohodnotit a přidat i slovní komentář. Pokud se člověk rozhodne napsat něco o válce na Ukrajině, je to ideální v ruštině. A také se to daří – při letmém nahlédnutí do map je po několika desítkách hodin od zveřejnění výzvy opravdu možné na vzkazy narazit. U některých nechybí ani fotografie.

Příklad „recenze“ u náhodně zvoleného podniku v Moskvě:


Google Maps / Johana Hovorková, FORUM 24

Jedním z těch, kdo vyzvali k šíření výzvy, byl marketér Jakub Horák. Ten na svém facebookovém profilu zveřejnil text, který je možné šířit, a přidal k němu i překlad. Zní takto: „Prosím, zastavte invazi na Ukrajinu, Rusko má už 5000 mrtvých vojáků a v Charkově a Kyjevě umírají děti po ostřelování obytných domů vašimi raketami. Nedovolte, aby se Rusko stalo symbolem zla pro celý svět. Zastavte agresi. / Пожалуйста, остановите вторжение в Украину, у России уже 5 000 погибших солдат, а дети умирают в Харькове и Киеве после того, как ваши ракеты обстреляли их дома. Не допустите, чтобы Россия стала символом зла для всего мира. Остановите агрессию.“

Za šestnáct hodin nasbíral příspěvek přes 4,5 tisíce sdílení jen z tohoto profilu. Přidávají se i další lidé a je zjevné, že akce funguje v mnoha zemích a jazycích. Objevují se upozornění na to, že je možné přidávat recenze také například na platformě Airbnb a na mnoha dalších.

Akce si všimla hackerská iniciativa Anonymous, které se v předchozích dnech podařilo narušit vysílání ruských televizí nebo shodit weby tamních bank i státních institucí. „Běžte na Google Maps. Běžte do Ruska. Najděte restauraci nebo podnik a napište recenzi. A když recenzi napíšete, vysvětlete, co se děje na Ukrajině,“ vzkázali svým sledujícím na twitteru.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]