Jakkoli stále slyšíme, že hnutí ANO vyhrálo, tak skutečný výsledek eurovoleb v Česku je ten, že čtyři demokratické strany získaly v Evropském parlamentu dohromady 12 mandátů, zatímco protiunijní strany jen 3 mandáty a spolu s vládním hnutím ANO, s nímž pravidelně kooperují v české sněmovně, pouze 9 mandátů.
V České republice se nyní debatuje o tom, jak vlastně interpretovat výsledky voleb do Evropského parlamentu. Kdyby byly tyto volby podobné koňským dostihům a šlo by jen o to, kdo koho předběhl, tak by šlo říci, že ANO vyhrálo. Jenže to nesedí. Hnutí ANO volila jen pětina voličů a to je na vládní stranu s rozhodující mocí v zemi opravdu málo.
Hnutí ANO v poslanecké sněmovně hlasuje pravidelně v neformální koalici s KSČM a SPD. Už tím se pravidelně zařazuje mezi antisystémové strany. Vládní hnutí je také známé tím, že nepěstuje vnitrostranické mechanismy demokratických formací a je tudíž vůdcovskou stranou. Na evropské scéně se hnutí zařazuje mezi ostře antiimigrační strany a reálná politika Andreje Babiše je smířlivá vůči ruské agresivitě. Tím vším se ANO liší od demokratických stran.
Podívejme se na rozdělení sil ve skupině českých europoslanců podle vztahu k jejich stran ke standardnímu pojetí demokracie:
DIVNÉ STRANY / Strany antisystémové a extrémistické:
9 mandátů
ANO 6 mandáty
SPD 2 mandáty
KSČM 1 mandát
NORMÁLNÍ STRANY / Strany demokratické:
12 mandátů
ODS 4 mandáty
Piráti 3 mandáty
TOP/STAN 3 mandáty
KDU-ČSL 2 mandáty
U tohoto rozlišení lze debatovat, nakolik patří Piráti mezi normální strany, ale vycházíme z toho, že v poslanecké sněmovně prosazují více či méně legitimní postoje a staví se na obranu právního státu.
Jedno je jisté. Hnutí ANO tyto volby nevyhrálo. Pouze má ze všech stran největší počet poslanců, které by ale zástupci demokratických stran snadno přehlasovaly. Až se příště bude hlasovat v EP o konfliktu zájmů Andfeje Babiše, bude většina českých europoslanců hlasovat proti němu. A na tom se to pozná. Navíc praktický vliv šesti poslanců ANO naráží na nechuť liberální frakce ALDE přijmout znovu Babišovu stranu do svých řad. ANO hrozí, že bude v Evropském parlamentu takový smutný kůl v plotě.
Je velmi zvláštní, že téměř nikdo z analytiků nehodnotí volby tak, jak dopadly, totiž že strany s příbuznými hodnotami a viděním aktuální krize české politiky vyhrály, neboť mají spolu většinu. Je to bohužel tím, že se dosud nechovají dostatečně tak, aby jejich společný cíl, totiž narovnat pokřivené podmínky politické soutěže a vrátit zemi k jistotám právního státu a demokracie, je dostatečně spojoval, než je rozděluje přirozená rivalita. Kdyby tyto strany úzce spolupracovaly, nebyli bychom v tak těžké krizi.