Jak je to ve skutečnosti s „cenzurou“ v České televizi a proč se to někomu hodí právě teď

(Roman Černý)

FOTO: Roman Černý

Jméno novináře Marka Wollnera působí na některé politiky jako červený hadr na býka. Není proto divu, že se chytají každé příležitosti, jak na něj zaútočit. Aktuální bizarnost, kterou odstartoval bývalý policista Robert Šlachta, z investigativního žurnalisty dělá člověka, který kryl organizovaný zločin a zametal kauzy pod koberec. Co je za tím? Jeden anonym, který se po dvou letech znovu objevil na scéně.

Ve středu 29. června Šlachta na svůj facebookový profil napsal: „Česká televize natočila reportáž o Hlubučkových loupežích už v roce 2019. Nic ale neodvysílala. Dva roky o tom věděli a nic nedělali!“ Předseda hnutí Přísaha tvrdí, že novináři z Reportérů České televize měli kompletní informace o trestné činnosti dnes obviněného Petra Hlubučka ze Starostů a nezávislých, která se měla odehrávat v Praze-Lysolajích. A šéfredaktor Wollner prý věc odmítl odvysílat, což je podle Šlachty cenzura. O den později navíc někdejší policista zveřejni fotografii Wollnera, který na akci Czech Press Photo sedí vedle Hlubučka, což má být další důkaz jejich propojení. A tady už se chytil i další aktér, Andrej Babiš a jeho marketingový tým, který se jal tento „důkaz“ šířit. A další na řadě byl šéf SPD Tomio Okamura, který napsal, že Wollner by měl okamžitě skončit v televizi, protože prý kryl organizovaný zločin.

Věc se má takto – na kauze Lysolaje pracovala v týmu Reportérů ČT mj. novinářka Markéta Dobiášová, která poté, co reportáž nebyla schopna dokončit, z České televize odešla. Od té doby vystřídala několik redakcí, kde se na rozdíl od patnáctiletého působení v Reportérech ČT neohřála déle než pár měsíců. Z Reportérů ČT přitom šla rovnou do investigativního pořadu na televizi CNN Prima News. Ovšem ani tam se její investigativa, o které dnes tvrdí, že byla v podstatě hotová, neobjevila. Kouzlo tkví v tom slůvku „v podstatě“. To v případě investigativní reportáže znamená, že hotová není vůbec, protože za každou chybu hrozí žaloby a popotahování v kontrolních televizních radách. Anonym útočil i na na jinou novinář­ku z Reportérů ČT, Anetu Snopovou, jejíž přítel pracoval v Dopravním podniku – to měl údajně být jeden z důvodů k jejímu…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články