Jak jsou na tom Češi s protilátkami proti covidu? Úřady chystají velkou studii

Ilustrační foto (Pixabay/Ben_Kerckx)

Ilustrační foto | FOTO: Pixabay/Ben_Kerckx

Ministerstvo zdravotnictví ve spolupráci se Státním zdravotním ústavem a Ústavem zdravotnických informací a statistiky spustí ještě tento měsíc rozsáhlou studii, jejímž cílem je zjistit, jaká je reálná situace v české populaci, pokud jde o protilátky proti covidu a buněčnou imunitu proti této nemoci. Jde už o druhou studii tohoto druhu u nás a celkem se do ní podle resortu zapojí asi osm tisíc lidí. Zkoumání také bude zásadní pro případné uznávání protilátek, o němž se mluví už delší dobu a resort ho dosud odmítá.

„Studie nám pomůže pochopit dynamiku šíření onemocnění covid-19 v České republice. A také nám dodá podklady pro řešení tolik diskutované otázky uznávání protilátek. Dnes máme totiž pouze dílčí a necentralizované údaje získané rozdílnými metodikami a za použití různých laboratorních metod. To je potřeba změnit. Druhá fáze studie nám s tím pomůže,“ řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Karel Kaufner s Andrejem Babišem ml. (Karel Kaufner / použito se souhlasem autora)

Studie Preval s pořadovým číslem dvě (první se konala loni na jaře), se bude konat ve třech velkých zdravotnických zařízeních. „Institut klinické a experimentální medicíny se zaměří na pacienty s chronickým onemocněním léčené přímo v IKEM a na pacienty oslovené ve spolupráci se Sociologickým ústavem Akademie věd ČR. Ve Fakultní Thomayerově nemocnici bude průzkum prováděn na tamních zdravotnických pracovnících,“ informovalo ministerstvo.

Zapojí se i olomoucká fakultní nemocnice, která se ve spolupráci s Univerzitou Palackého zaměří v první řadě na ty, kteří první kolo protilátkové studie absolvovali už loni v dubnu a květnu. Resort upozornil, že do studie se není možné hlásit, vybrané lidi osloví úřady přímo. Každá ze jmenovaných skupin bude zastoupená vzorkem o dvou až třech tisících „kusů“, celkem budou odborníci přítomnost a hladinu protilátek měřit u přibližně osmi tisíc lidí.

„Studie bude probíhat v září a říjnu 2021 a závěrečné vyhodnocení bude k dispozici na konci roku. Dílčí výsledky však budou postupně předávány ministerstvu zdravotnictví a Ústavu zdravotnických informací a statistiky a hodnoceny společně s partnerskými organizacemi projektu,“ vysvětlil resort zdravotnictví.

Výzkum je dle úřadu plně v souladu s mezinárodními doporučeními a jeho obdoby jsou prováděny ve velké části vyspělých zemí. Účastníkům studie je odebrána žilní krev a následným vyšetřením se zjišťuje přítomnost protilátek proti viru SARS-CoV-2 a buněčná složka imunity.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články