Jak Kreml ideologicky vyzbrojuje náboženské organizace ve světě

Ilustrační foto. (Pixabay/Titsasynny)

Ilustrační foto. | FOTO: Pixabay/Titsasynny

Rusko se nezaměřuje jen na kybernetickou a dezinformační válku, která se pokouší ovlivnit volby a referenda v USA a Evropě. Zkouší i zákeřnější strategii v boji proti liberální demokracii a euroatlantickému spojenectví. Ideově vyzbrojuje náboženské organizace.

Jak psala před dvěma lety ukrajinská analytička Lesja Šimko ve svém článku „Ozbrojení náboženství: Jak Kreml využívá křesťanský fundamentalismus k prosazování svých záměrů?“, ruská vláda svou strategii „aktivních opatření“ například ve Spojených státech nastavila tak, aby cílila na tři pilíře moderního amerického konzervatismu: velký byznys, stoupence práv na držení zbraní a křesťanské fundamentalisty. V době, kdy byl článek zveřejněn (prosinec 2019) za vládnutí Donalda Trumpa, byl vliv těchto strategií zvláště patrný.

()

Autorka píše: „V Americe je jedním z hlavních nástrojů, které Kreml používá k infiltraci náboženských konzervativců, Světový kongres rodin (WCF) – organizace se sídlem v Illinois, kterou vymysleli americký historik (Allan Carlson) a ruský pravoslavný mystik (Ivan Ševčenko) během setkání v moskevském bytě v roce 1995. WCF byl založen jako prokřesťanská náboženská koalice zaměřená proti homosexuálům a jeho cílem bylo údajně prosazovat tradiční rodinné hodnoty v postkomunistických společnostech. Ve skutečnosti se WCF spojila s mocnými ruskými oligarchy a Putinovým okolím a pořádá řadu mezinárodních konferencí zaměřených na podporu politické agendy Moskvy po celém světě.“

To je jen jedna ukázka. Kreml se zaměřuje na celou řadu skupin. Investigativní novináři, kteří studovali uniklé ruské e-maily a dokumenty, odhalili důmyslnou kremelskou kampaň, jejímž cílem bylo nalákat konzervativní skupiny k účasti na prorodinných konferencích po boku ruských bílých supremacistů a sankcionovaných Putinových agentů. Putinovým konečným plánem je zatlačit západní konzervativní organizace do Moskvou řízené „duchovní sféry vlivu“.

Dárkové předplatné Týdeníku FORUM (FORUM 24)

Nejde jen o nějakou duchovní podporu. Za těmito snahami najdeme i peníze. „Světový kongres rodin je údajně financován několika ruskými oligarchy, včetně Konstantina Malofejeva a Vladimira Jakunina, na které USA a Kanada uvalily sankce. Malofejev stojí v čele největší ruské charitativní agentury, Charity svatého Vasila Velikého, a je obviněn z financování Ruskem kontrolovaných povstalců na východní Ukrajině, kteří sestřelili malajsijský let MH17. Jakunin, bývalý agent KGB, řídil Ruské železnice a je jedním z Putinových nejbližších spojenců. Jakunin nejenže pomáhal financovat moskevský zábor Krymu, ale spolu se svou ženou Natalií příhodně provozuje ultraortodoxní nadaci svatého apoštola Ondřeje a skupinu proti potratům Svatost mateřství. Obě organizace jsou stálými sponzory každoročních celosvětových konferencí Světového kongresu rodin (WCF).“

Oficiální ruský zástupce ve WCF Alexej Komov spolu s Jakuninem a Malofejevem léta pěstuje kontakty s americkými křesťanskými fundamentalisty. V roce 2014 byl Komov po navázání vztahů s americkou organizací National Religious Broadcasters pozván do Los Angeles, aby vystoupil na slavnostním večeru Movieguide Faith & Values Awards akci známé jako „křesťanští Oscaři“.

Johana Hovorková, Milan Tesař, Veronika Kučíková, Dan Hrubý a Jaroslav Bican z nové redakce Týdeníku FORUM (Roam Black Černý a Michal Hošek)

Komov vyhledával vysoce postavené americké „evangelikální vlivné osoby“, aby se účastnily mezinárodních prorodinných fór. Mezi řečníky, kteří měli třeba vystoupit na konferenci této skupiny v roce 2019 v italské Veroně, byl i profesor práva John Eastman, bývalý úředník soudce Nejvyššího soudu USA Clarence Thomase.

„Rozsah, v jakém chapadla Moskvy zasahují hluboko do mezinárodních orgánů založených na víře, je velmi znepokojující. Komovův šéf – sankcionovaný oligarcha Konstantin Malofejev – již léta financuje Katehon, pravicový ruský pravoslavný think-tank s vazbami na tvrdé Putinovy ideology, jako je Alexandr Dugin.“

Dugin, syn sovětského vojenského zpravodajského důstojníka, stojí za takzvaným „euroasijským hnutím“, které propaguje mesianistické, antiglobalistické poselství, odsuzuje „liberální úpadek“ v Severní Americe a EU a usiluje o obnovení ruského impéria v čele s Putinem. Dugin považuje bývalé sovětské republiky, jako je Ukrajina a pobaltské země, za nelegitimní národní státy, které mají být pohlceny znovuzrozenou Moskvou. Prosazovat zájmy Kremlu hodlá aktivní účastí na fundamentalistických a bělošských nacionalistických konferencích po celém světě.

Rabín Lionel Blue (F24)

„Ve spolupráci s Komovem, Malofejevem a pochybným ruským diplomatem jménem George Gavriš využívá Dugin svého radikálního duchovního poselství k prosazování politických plánů Moskvy na mezinárodní scéně, a to navazováním spojenectví s pravicovými populisty i tvrdými levičáky v Řecku, Itálii, Rakousku, Turecku a východní Evropě. Dlouhodobým cílem je v konečném důsledku urychlit vznik široké koalice přátelské Rusku, zaměřené proti NATO a EU.“

Malofejev, označovaný ruskými médii za „božího oligarchu“, v roce 2014 spustil vlastní televizní stanici Tsargrad TV a jmenoval Alexandra Dugina jejím šéfredaktorem. Dugin tak může oslovovat více než 20 milionů diváků. Navázal také kontakty s předním konspiračním teoretikem Alexem Jonesem. Společný je jim boj proti Georgi Sorosovi a takzvaným „globálním elitám“ a na svých mediálních platformách tepali Hillary Clintonovou a George Sorose a odsuzují údajnou tajnou vládu „deep state“ v Americe.

„Infiltrace Kremlu do mezinárodních náboženských organizací jistě není ničím novým. Dlouho před rozpadem SSSR byly Světová rada církví a Světová rada míru často využívány jako nástroje sovětských vlivových operací. Úředníci amerického ministerstva zahraničí a přeběhlíci z KGB léta dokumentovali, jak ruské zpravodajské služby spolupracovaly s vedením ruské pravoslavné církve, aby pronikly do mezinárodních církevních skupin a ovlivňovaly jejich politiku ve snaze zabránit kritice zločinů a porušování lidských práv páchaných Moskvou.“

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]