Jak Miloš Zeman konečně prohrál

Miloš Zeman konečně odjíždí. (Kresba: Štěpán Mareš)

Miloš Zeman konečně odjíždí. | FOTO: Kresba: Štěpán Mareš

Jak jsem se mýlil v politice. Tak se jmenuje kniha současného prezidenta Miloše Zemana z roku 2005. A s koncem jeho desetiletého působení na Pražském hradě to vypadá, že by mohl vyjít další díl. Zeman měl totiž nepochybně ještě mnoho plánů, komu se před koncem mandátu pomstí, ty ovšem vzaly za své. I díky premiérovi Petru Fialovi.

Zemanovi začaly složitější dny hned poté, co jeho favorit Andrej Babiš prohrál sněmovní volby. Ačkoli Fiala působí dojmem člověka, který až příliš hledá konsensus a někdy raději spíše ustoupí, tak v případě Zemana již vícekrát prokázal, že zdání klame. Předseda vlády prosadil všechny členy svého kabinetu, i když se od počátku spekulovalo o tom, v kolika případech bude muset ustoupit. Jen v případě lidovce Petra Hladíka Zeman zablokoval jeho jmenování ministrem životního prostředí s odkazem na policejní vyšetřování v okruhu Hladíkova působení v brněnské politice. Hladík ale stejně nastoupil na ministerstvo jako náměstek a čeká na nástup nového prezidenta. Pavel jeho jmenování nezpochybňuje.

Nyní je situace pro Zemana ještě horší. Spolu s ním končí také jeho vykutálený kancléř Vratislav Mynář, který by mohl zakončit své velkolepé hradní působení ve vězení, neboť ho od roku 2021 stíhá policie. Zeman usiloval o to, aby mu Petr Fiala spolupodepsal abolici, tedy zastavení trestního stíhání, ale pre­miér to odmítl. Podle serveru Seznam Zprávy mělo přitom jít o abolici jak pro Mynáře, tak i pro Zemanovu ruskou spojku Martina Nejedlého. Stíhání obou mužů se mělo týkat případu skartace dokumentů k výbuchům ve Vrběticích. A tak se zdá, že Mynář s Nejedlým asi nebudou moc rádi, že se čas jejich bohorovné beztrestnosti krátí.

Jak známo, Miloš Zeman nikdy nezapomíná a i po letech je ochoten udělat téměř cokoli, aby se pomstil, ať už za domnělá, nebo opravdová příkoří. Ve svých posledních snech mířil na předsedu Ústavního soudu Pavla Rychetského, který jej několikrát ostře kritizoval. Zeman chtěl nového předsedu Ústavního soudu jmenovat dříve, než Rychetského mandát skončí, čímž by prezident vzal jednu klíčovou pravomoc svému nástupci….

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články