Jak moc chrání vakcína proti covidu před smrtelným průběhem nemoci? Američtí experti to jasně spočítali

Vakcína Pfizer/BioNTech, ilustrační foto (AdobeStock)

Vakcína Pfizer/BioNTech, ilustrační foto | FOTO: AdobeStock

Řada států, Česko nevyjímaje, se snaží proti covidu-19 naočkovat co největší část populace, aby se dosáhlo takzvané kolektivní imunity. Plán ale hatí lidé, kteří vakcíny vytrvale odmítají v lepším případě jako zbytečné, v horším jako zdraví škodlivé. Podle nového výzkumu expertů z amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (Centers for Disease Control and Prevention – CDC) může být odmítání očkování potenciálně fatální, protože riziko úmrtí v případě onemocnění je u neočkovaných násobně vyšší než u těch, kteří vakcinaci podstoupí.

Rozdíl je přitom opravdu markantní podle dat CDC je u neočkovaných pacientů jedenáctkrát vyšší riziko, že na nákazu zemřou, než u těch, kteří vakcinaci absolvují. Podobné je to u pravděpodobnosti hospitalizace s covidem-19. V tomto případě je riziko desetinásobně vyšší v neprospěch neočkovaných. Nedávno zveřejněná studie přitom pracovala s poměrně velkým vzorkem infikovaných, odborníci zkoumali 600 tisíc případů covidu-19 v časovém období od letošního dubna do poloviny července.

Miloš Zeman s Vladimirem Putinem (ČTK)

„To nejdůležitější je, že máme vědecké nástroje, které potřebujeme k tomu, abychom otočili vývoj téhle pandemie. Vakcína funguje a ochrání nás před závažnými komplikacemi covidu-19,“ okomentovala výsledky zkoumání ředitelka CDC Rochelle Walensky. Doplnila, že výzkum také ukázal, že u neočkovaných je asi 4,5krát vyšší riziko, že koronavirus chytí. CNN připomíná, že vědci i politici horečnatě hledají způsoby, jak postup pandemie zpomalit, aby se situace během podzimu ještě víc nezhoršila.

Jasným důkazem je i projev amerického prezidenta Joea Bidena z minulého týdne, v němž šéf Bílého domu oznámil nová tvrdá opatření. Ta jsou evidentně namířená proti těm, kteří očkování proti zákeřné nemoci vytrvale odmítají. Biden mimo jiné řekl, že všechny větší firmy budou muset po svých zaměstnancích buď vyžadovat očkování, nebo je minimálně jednou týdně testovat. Pro pracovníky některých federálních úřadů a zdravotnických zařízení jsou pravidla ještě nekompromisnější pokud se nenechají proti covidu-19 očkovat, hrozí jim vyhazov.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články