Oxytocin je hormon, který mozek produkuje při aktivitách zahrnujících příjemný kontakt s jinými lidmi – například při objímání, líbání či držení za ruce. Proto se mu přezdívá hormon lásky. Nová studie britských vědců ovšem ukazuje, že tato látka by mohla být účinnou zbraní v boji s obezitou. Pokud se totiž použije v nosním spreji, oxytocin podle výzkumníků spolehlivě zahání chuť k jídlu. A mohl by tak pomoci řešit „epidemii“ nadváhy, s níž se potýká i Česko.
Nosní sprej s hormonem lásky by podle expertů z Imperial College London a Kingston University London mohl lidem pomoci s hubnutím. Zkoušky totiž ukázaly, že stačí jen jedno vstříknutí do každé nosní dírky a lidé přestanou myslet na jídlo. Vědci podle portálu Daily Mail věří, že nový přípravek pomůže v boji s vlnou nadváhy a obezity, která se v součtu týká více než poloviny dospělých v Británii. Situace je v tomto ohledu velmi podobná té v Česku.

Poslední obchod Petra Kellnera. Čtěte, co od něj mohl chtít Babiš
číst článek »Oxytocin alias hormon lásky, který je kromě výše zmíněných příjemných aktivit produkován také těly těhotných žen před porodem, se v posledních letech stal předmětem vědeckého zkoumání opakovaně. A studie odhalily, že vstříknutí uměle vyrobené verze této látky do nosu je skoro zázračným všelékem – na skomírající libido, na tinnitus (přetrvávající hučení a pískání v uších) i na problémy s chováním autistických dětí. A nejnovější výzkum nyní na seznam přidává i krocení chuti k jídlu.
Badatelé z dvojice londýnských univerzit nosní sprej s oxytocinem testovali na čtyřech desítkách dobrovolníků, mužů i žen. Ti si nastříkali roztok s oxytocinem do obou nosních dírek a pak jim vědci ukázali obrázky jídla, krajiny i párů, které se k sobě chovaly intimně. Pak vědci měřili jejich reakce na tyto fotografie. Aby měli s čím srovnávat, nasadili do testu i placebo sprej, v němž žádný oxytocin nebyl.
Výsledky zveřejněné v časopise Appetite ukázaly, že reakce na záběry s jídlem byly po aplikaci nosního spreje s oxytocinem výrazně pomalejší oproti rychlosti, s níž dobrovolníci na „dlabanec“ reagovali po podání placebo spreje bez hormonu lásky. Badatelé se domnívají, že naše mozky výrazně méně řeší příjem kalorií, pokud se současně vypořádávají s oxytocinem. Jiné výzkumy prokázaly, že pokud je tento hormon denně podávaný zvířatům, vede to u nich k výraznému hubnutí.