Jak na obezitu? Pomoci může nosní sprej plný „hormonu lásky“, tvrdí britská studie

Ilustrační foto (AdobeStock)

Ilustrační foto | FOTO: AdobeStock

Oxytocin je hormon, který mozek produkuje při aktivitách zahrnujících příjemný kontakt s jinými lidmi – například při objímání, líbání či držení za ruce. Proto se mu přezdívá hormon lásky. Nová studie britských vědců ovšem ukazuje, že tato látka by mohla být účinnou zbraní v boji s obezitou. Pokud se totiž použije v nosním spreji, oxytocin podle výzkumníků spolehlivě zahání chuť k jídlu. A mohl by tak pomoci řešit „epidemii“ nadváhy, s níž se potýká i Česko.

Nosní sprej s hormonem lásky by podle expertů z Imperial College London a Kingston University London mohl lidem pomoci s hubnutím. Zkoušky totiž ukázaly, že stačí jen jedno vstříknutí do každé nosní dírky a lidé přestanou myslet na jídlo. Vědci podle portálu Daily Mail věří, že nový přípravek pomůže v boji s vlnou nadváhy a obezity, která se v součtu týká více než poloviny dospělých v Británii. Situace je v tomto ohledu velmi podobná té v Česku.

Andrej Babiš a Petr Kellner (profimedia.cz / ČTK)

Oxytocin alias hormon lásky, který je kromě výše zmíněných příjemných aktivit produkován také těly těhotných žen před porodem, se v posledních letech stal předmětem vědeckého zkoumání opakovaně. A studie odhalily, že vstříknutí uměle vyrobené verze této látky do nosu je skoro zázračným všelékem – na skomírající libido, na tinnitus (přetrvávající hučení a pískání v uších) i na problémy s chováním autistických dětí. A nejnovější výzkum nyní na seznam přidává i krocení chuti k jídlu.

Badatelé z dvojice londýnských univerzit nosní sprej s oxytocinem testovali na čtyřech desítkách dobrovolníků, mužů i žen. Ti si nastříkali roztok s oxytocinem do obou nosních dírek a pak jim vědci ukázali obrázky jídla, krajiny i párů, které se k sobě chovaly intimně. Pak vědci měřili jejich reakce na tyto fotografie. Aby měli s čím srovnávat, nasadili do testu i placebo sprej, v němž žádný oxytocin nebyl.

Výsledky zveřejněné v časopise Appetite ukázaly, že reakce na záběry s jídlem byly po aplikaci nosního spreje s oxytocinem výrazně pomalejší oproti rychlosti, s níž dobrovolníci na „dlabanec“ reagovali po podání placebo spreje bez hormonu lásky. Badatelé se domnívají, že naše mozky výrazně méně řeší příjem kalorií, pokud se současně vypořádávají s oxytocinem. Jiné výzkumy prokázaly, že pokud je tento hormon denně podávaný zvířatům, vede to u nich k výraznému hubnutí.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]