Jak nekompetentní Schillerová nedokázala obhájit vládní kroky

Ministryně financí Alena Schillerová (ČTK)

Ministryně financí Alena Schillerová | FOTO: ČTK

V pořadu Otázky Václava Moravce diskutovala ministryně financí Alena Schillerová, předsedkyně Národní rozpočtové rady Eva Zamrazilová a ekonomka Ilona Švihlíková. Schillerová opět předvedla, že není příliš schopna vysvětlit, natož obhájit kroky vlády premiéra Andreje Babiše v době krize. V Moravcových dotazech se často ztrácela.

V první polovině diskuze se ukázalo, že Schillerová vůbec netuší, jak sousední země, například Rakousko či Polsko, nastupující krizi řeší, a to v otázce DPH na potraviny nebo u ubytovacích služeb. „Ráda se s tím seznámím,“ prohlásila ministryně. Uvedla, že trh regulovat nechce, zároveň si ale „klidně naštve“ obchodní řetězce, které by se nyní měly s občany rozdělit o výdělky z doby koronavirové pandemie. Jenže jak by se měly dělit, to nezaznělo.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Později přišla řeč na daň z nabytí nemovitosti, která bude zrušena. Opoziční strany chtěly tuto daň rušit již v loňském roce, vláda ale byla proti. „Opozice, která ji zvyšovala,“ řekla Schillerová. Sama přitom daň dlouhodobě rušit odmítala, v posledních měsících otočila.

Pak se ministryně financí odmítala bavit o tom, že díky zrušení této daně nebude nic platit místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek s přítelkyní, kteří kupují byt za 25 milionů korun. „Snad mi nechcete podsouvat, že jsme to dělali kvůli Jaroslavu Faltýnkovi,“ smála se Schillerová.

Skvěle připravený Moravec se ze všech diskutujících snažil dostat jasné odpovědi, zejména u Schillerové to bylo velmi těžké. Ministryně financí se snaží působit jako klidná a rozvážná osoba, která moderátorovi blahosklonně vysvětluje, komu všemu vláda pomohla. Když ale sledujeme tragédii během rozdělování podpory podnikatelům, na které dopadla koronavirová pandemie, je dost těžké tomu věřit.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]