Jak před pěti lety Babiš prosadil podporu biopaliv

()

Při zjišťování kořenů dnešního sporu o státní podporu biopaliv jsme v redakci Svobodného fóra objevili zajímavý doklad dobové atmosféry, v níž byla právě před pěti lety v Poslanecké sněmovně prosazena proti vetu prezidenta Klause povinná složka bionafty v benzinu a naftě. Je třeba k tomu dodat, že odmítavý postoj Václava Klause k tomuto tématu byl bez nadsázky prorocký.  Komisaři Evropské unie se dnes pomalu od zeleného šílenství odvrací a navíc mánie po ekologickém dobru přihrála miliardový byznys úzké skupině dravých podnikatelů, kteří uměli situace využít.

Následující úryvek pochází z článku Hospodářských novin z 28. května 2010: Článek měl titulek: „Magnát Babiš přelobboval Klausovo veto“. V článku se mimo jiné píše:

Agrárníci mohou slavit. Sněmovna den před volbami přehlasovala veto prezidenta Václava Klause a podíl biosložky v benzinu a naftě se přece jen zvýší už od června. Slaví přitom i „největší zemědělec“ v Česku, miliardář Andrej Babiš, jehož Agrofert produkuje nejen řepku i obilí pro biosložky, ale také bionaftu sám vyrábí. 

Včerejší poslanecké představení bylo zároveň názornou ukázkou, jaké zázraky dokáže cílený lobbing. Vždyť ještě předminulý týden dočasná šéfka sněmovny Miroslava Němcová (ODS) potvrdila, že prezidentské veto novely zákona o ovzduší – která zvýšení podílu biosložky měla zavést – už nejde zvrátit. Žádná řádná schůze se podle ní už totiž do voleb neměla uskutečnit, a pouze na ní ještě mohli poslanci prezidenta přehlasovat. 

„Nejspíš se proto nepodaří zvednout podíl biopaliv dříve než od ledna 2011,“ konstatoval i předseda zemědělského výboru sněmovny Jiří Papež ještě 15. května. 

Vzápětí Babiš vydal prohlášení, v němž Klause obvinil z poškozování českých podnikatelů. A rozjela se akce, kterou popisuje prezident Agrární komory Jan Veleba následovně: „Byl to standardní postup. Rozeslal jsem dopisy šéfům našich regionálních komor, aby se spojili s poslanci ve svých regionech. Sám jsem některé také oslovil, například místopředsedu ČSSD Bohuslava Sobotku. A tentokrát byla i velká součinnost s Agrofertem. Komunikoval jsem s Babišem a vím, že i on všemu věnoval mimořádné úsilí.“

I sám Babiš, na rozdíl od drtivé většiny jiných podnikatelů, o lobbingu mluví otevřeně. „Ano, lobboval jsem za biopaliva. Volal jsem třeba některým poslancům. Nebojím se říkat své názory nahlas,“ prohlásil byznysmen, jenž je znám především svými kontakty na ČSSD. 

Výsledek soustředěného lobbingu se dostavil. Najednou se ukázalo, že končící sněmovna se může ještě do voleb na řádné schůzi sejít a prezidentovo veto zvrátit.“

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]