Jak premiér Medveděv vysvětlil učitelům, že víc peněz nedostanou a ať jdou teda dělat něco jiného

Eric Drooker

Na počátku srpna byl premiér Dmitrij Medveděv dotázán na veřejném fóru, proč mladí učitelé v Dagestánu mají platy zhruba pětkrát nižší, než je to, co dostávají policisté. V přepočtu zhruba 188 dolarů měsíčně oproti 750 dolarům. Ruský server Meduza shrnuje, jak premiér odpověděl.

Dmitrij Medveděv odpověděl: „Když jsem vystudoval vysokou školu, stal jsem se mladým učitelem. Vydělával jsem 90 rublů za měsíc. Policejní poručík dostal 250. Tak to tehdy bylo. Práce, kterou policie dělá je obtížná a nebezpečná, zejména v Dagestánu. Takže to tak nemůžeme porovnávat.

Otázkou je, co si v životě vyberete. Měl jsem to také tak, když jsem dokončil vysokoškolské studium. Měl jsem na výběr: Mohl bych jít na postgraduální studium a brát malý plat, nebo bych mohl jít, kdybych byl vyzván, rovnou do prokuratury nebo na policii, kde začíná plat od 250 rublů, což byly dobré peníze. A to byl jen počátek, pak jste na vaší uniformě mohli přidávat hvězdičky.

Ale vybral jsem si absolvování školy, protože jsem věřil, že je to pro mě důležitější. Každý člověk si vybírá to, co je pro něj v životě důležité.

A víte, jsem si jistý, že jakýkoli energetický učitel je dnes schopen vydělávat nejen pouze plat podle oficiálních tabulek, ale i něco navíc. Když jsem byl kdysi mladý učitel, tak jsem pracoval v oddělení, kde jsem dělal spoustu přednášek, pořádal semináře a nějak se mi podařilo vyjít s penězi.

Samozřejmě se nezříkáme politických rozhodnutí ohledně zvýšení platu učitelů a univerzitních vyučujících. Ale je důležité si uvědomit, že je nemožné okamžitě dosáhnout všeho. A musíme přijmout, že je rozdíl mezi platy asistentů, kteří teprve nedávno absolvovali univerzitu, a profesory. Musí existovat rozdíl s cílem vytvořit konkurenci.

Ale nejdůležitějším bodem, opakuji, je to, že zůstává osobní volba. Často jsem na to dotazován učiteli a profesory. Vyučování je povolání. A pokud chcete vydělávat peníze, existuje spousta krásných způsobů, jak to dělat rychleji a efektivněji, jako je podnikání, například. Ale vy jste nešel do podnikání, nebo ano? Takže… (smích publika).

Takže abychom to shrnuli, Medveděv v podstatě učitelům řekl, že víc nedostanou a pokud chtějí peníze, ať jdou dělat něco jiného, nebo ať pracují navíc.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články