Jak Putinův režim zpracoval Zemana? Přes kágébáka Jakunina

Archiv

Prezident Zeman a Jakunin (s mikrofonem) na loňské konferenci na Rhodosu | FOTO: Archiv

Před prezidentskými volbami je důležité vědět, jak Putinův režim pracuje na Miloši Zemanovi. Pohled do evropského prostředí nám nabízí už dost informací.

Existuje osoba jménem Vladimir Jakunin. Klasický kágébák, v devadesátých letech se z něj stal oligarcha a později součást Putinova úzkého kruhu. Nyní handler proputinovských politických sil v části Evropy. Jeho profil jsme uveřejnili zde.

Ten po počátku tisíciletí začal pracovat na Miloši Zemanovi. Tomu byl po porážce v roce 2003 Jakunin představen Zdeňkem Zbytkem, dalším celoživotním slouhou Moskvy. Jakunin začal Zemana vozit na Rhodos na své „fórum“, což je vlivový nástroj, jak si zavděčovat různé politiky. Zeman tam jel už osmkrát.

Kontext: Podobně Moskva pracuje na dalších evropských politicích, kteří končí ve svých funkcích či jdou ke dnu, protože ví, že se někdy mohou hodit, když vztah s nimi budou kultivovat a budou je uctívat, platit jim dovolené. Podobně V. Putin osobně nastoupil na F. Fillona poté, co skončil jako francouzský premiér. A dlouhodobě to fungovalo, kdyby se nevyboural svými korupčními skandály.

Zeman za Jakuninem jezdí i jako prezident České republiky (už dvakrát byl na Rhodosu zopakovat pozici Ruska například na Ukrajinu, Jakunina, který je na americkém sankčním listu, dokonce pozval na Hrad), nechává si platit dovolenou pro sebe i své blízké. O obsahu jednání M. Zemana a V. Jakunina samozřejmě Hrad (M. Nejedlý) tají, prý to je jen filozofické povídání.

A teď kontext: Jakunin před rokem rozšířil své vlivové operace do Německa – tam otevřel „institut“, který se věnuje práci zejména na německých sociálních demokratech, kteří mají pro Moskvu často slabost. Kdykoliv mluvím s americkými nebo německými zpravodajci o aktérech proputinovského vlivu v regionu, tento bývalý kágébák je jedním z prvních jmen, které padne.

Rusové v západních parlamentech pracují na Moskvě nakloněných politicích, kteří jsou pak různě zváni a oceňováni, když prosazují zájmy Kremlu. V americkém Kongresu to je pan Dan Rohrabacher, obdoba například našich poslanců Ondráčka či Foldyny. Americký kongresman měl podle svých slov v Berlíně schůzku, na kterou dostal noty … hádejme s kým. S V. Jakuninem. A proč? Protože ho o to osobně požádal ruský velvyslanec ve Washingtonu – takže ruský stát (https://t.co/lvCWmXjgN2).

A jsme doma. Putinovský režim Jakunina používá jako svého vlivového hráče, který se tváří, že s Moskvou nemá nic společného. Jenže jak realita ukazuje, slouží jako putinovská figurka pro vlivové působení na západních politicích.

Shrňme jednoduše – ruská spojka na Zemana je Jakunin a přímo v jeho kanceláři Nejedlý (kterého vloni Moskva přímo vykoupila z jeho dluhu českému státu).

Převzato z facebookového profilu autora.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner