Jak reagovali poslanci na Babišův projev, ve kterém se hájil a vinil druhé

Miroslav Kalousek  (ČTK)

Miroslav Kalousek | FOTO: ČTK

Třicetistránkový projev Andreje Babiše nemohl zůstat bez odezvy, obzvláště opozičních poslanců. Na ty totiž ministr financí útočil nejvíc a třeba Miroslava Kalouska označil za symbol korupce, který sám posvětil dotaci pro Čapí hnízdo, kterou nyní prošetřuje policie. Přečtěte si reakce politiků na dlouho očekávaný projev vicepremiéra Babiše.

Přehled výroků politiků, které ve středu zazněly ve Sněmovně k případu Farmy Čapí hnízdo, v němž figuruje ministr financí Andrej Babiš (ANO):

Petr Fiala (ODS): “Nenechám se zatáhnout do té debaty, v které bych vyvracel jednotlivá obvinění, která tady Andrej Babiš vznesl proti celému světu.”

“Mně to připomínalo nechvalně známý projev z Červeného Hrádku, nebo jak se to jmenovalo. A ještě mně chyběl ten kůl v plotě a zpochybňování spousty umělců a dalších a dalších lidí.”

“Jak chce ministr financí narovnávat podnikatelské prostředí, o čem tak rád často mluví, když neumí věrohodně vyvrátit podezření, že se svou firmou úmyslně obešel dotační podmínky. To, dámy a pánové, připomíná to známé přísloví o kozlovi a zahradníkovi. Pane ministře financí, prostě nemůžete pít víno a kázat vodu. Nemůžete se vyhýbat zodpovědnosti, nemůžete se vyhnout této kauze s tím, že obviníte všechny kolem sebe, všechny, co tu byli před vámi, všechny, co tu jsou kolem vás.”

Miroslav Kalousek (TOP 09): Tak jsme si mohli ušetřit dvě hodiny tlachání pana ministra financí o tom, co všechno se tady událo nebo neudálo, co všechno dělaly jeho děti a jeho psi a jeho čápi a všechno to, co skutečně nesouvisí s touto schůzí. Já jediné, co jsem pochopil, je, že za vše může zlá opozice a Bakalova média nebo Soukupova média.”

“Přiznám se, že mně je úplně jedno, jestli ty anonymní akcie vlastnily jeho děti nebo jeho právník nebo jeho klisna, kterou koupil v Rakousku.

“Tady byl nějaký velký podnikatel a vedle byly peníze určené pro malé podnikatele. A ten velký podnikatel na ty peníze pro ty malé podnikatele koukal a slintal a měl na ně strašnou chuť. Tak prostě udělal tu operaci majetkovou, aby to už nebylo eseróčko, aby to byla akciovka s těmi anonymními akciemi, a prostě ten majitel té velké cukrárny šel pro ty kremrole do té cukrárny, protože nemohl odolat.”

Pavel Kováčik (KSČM): “Tady mnohokrát i v předvolebních kampaních se mluvilo o jasných pravidlech, stejných podmínkách pro všechny, a já nevím, o čem všem. Však si vzpomenete, kdo jste co slibovali před volbami na toto téma. A máme tady už dávno za poločasem. A zatím, jak se zdá, hora porodila myš.”

Marek Černoch (Úsvit): “Pan ministr si tady dělá dvě hodiny reklamu na Čapí hnízdo, zve tam lidi, farma mu nepatřila, protože ji napsal na své děti, a vůbec jsou na něj všichni neprávem zlí. A teď tady budeme řešit, kdo je vlastně více zlý.”

Zbyněk Stanjura (ODS) k Babišovi: Proč jste použili institut anonymních akcií? Co jste schovávali? Vždyť jste to přece v té době kritizoval a sám jste ten institut použil, takže budu věřit tomu, co jste říkal, kdo byl držitelem, a klíčová otázka je, proč jste to udělali. Nebylo to náhodou proto, aby se firma z holdingu Agrofert mohla prohlásit za malý a střední podnik? Mě nic jiného nenapadá.

Miroslava Němcová (ODS): “Otázkou samozřejmě zůstává, proč by bohatý tatínek nepůjčil svým dětem úplně všechno, proč by potřeboval k tomu vyvádět a anonymními akciemi pokrýt své děti na nějakou dobu, získat 50 milionů z evropských dotací, a ledva uplyne pět let povinná podmínka, tak zase své děti o tento majetek připravit a převést to zpátky pod svoji firmu.”

Bohuslav Sobotka (ČSSD): “Myslím si, že není možné, abych já jako předseda vlády, kdokoli z koalice, kdokoli z tohoto Parlamentu suploval vyšetřovatele, suploval státní zástupce, anebo dokonce suploval soudce. Je třeba vyčkat na výsledek vyšetřování.”

Petr Fiala (ODS): “Já bych vám, pane premiére, a nepovažujte to za nějaké moralizování, připomněl vaše slova z prosince 2010. Cituji: Podle přesvědčení sociální demokracie by měl premiér ministra odvolat. Odvolat z funkce do doby, než celá věc bude prošetřena policií, než bude jasné, jak se vše odehrálo. Tolik citát z vašeho vystoupení. To asi nepotřebuje další komentář.”

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články