Jak ruská pravoslavná církev zachránila v 90. letech pro Rusko jaderné zbraně

Eric Drooker

Ruští vývojáři jaderných zbraní doufají, že budou spolupracovat s ruskou pravoslavnou církví, aby jim pomohla splnit nejvyšší etické standardy v procesu zlepšování “jaderného štítu,” píše se na serveru Interfax-Religion.

“Chcete-li vyřešit problémy, jako je tento, s takovou impozantní zbraní, potřebujeme vysokou morální podporu. Bez toho je nemožný pokrok v oblasti obrany a jaderných záležitostí. To je důvod, proč se těšíme na společné úsilí našich vědců a zástupců ruské pravoslavné církve,” řekl Radij Ilkajev, manažer výzkumu v Ruském federálním jaderném centru při setkání s patriarchou Kirillem 1. srpna.

Ilkajev dodal, že ruská pravoslavná církev pomohla v polovině 90. let zachovat jaderný arzenál země.

“Tehdy,” vysvětlil Ilkajev,” média pěstovala extrémně negativní postoj k otázkám obrany, zejména obranných jaderných zbraní, a ke všem odborníkům pracujícím v tomto oboru. Všude byly články o tom, že nemáme žádné nepřátele, že nám nikdo nehrozí, a proto je nepotřebujeme. A ruská pravoslavná církev uspořádala slyšení na téma ‚Jaderné zbraně a národní bezpečnost‘. Vznikly velmi závažné dokumenty, které se postupně staly státní politikou, kterou společnost podpořila.“

Je vidět, že ruská pravoslavná církev je velmi všestranná. Ostatně patriarcha Kirill je agentem KGB, Putinovu vládu označil dokonce za zázrak, takže navazovat na staré sovětské tradice pro něj a mnohé další nemůže být problém. Takže proč se něčemu vůbec divit.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články