Jak se Andrej Babiš chová na jednání vlády? Absurdně

Eric Drooker

Následující text vydavatele České justice Petra Dimuna je zajímavým pohledem na jisté zvláštnosti v chování ministra Andreje Babiše. Odráží se v něm, jak v současné době vypadá jednání vlády České republiky. Média o pravé povaze této absurdity vesměs neinformují.

O středeční vládě jsem si ten den na zpravodajských serverech přečetl, že byla „emotivní“ a první místopředseda vlády, ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš na ní měl zvýšit hlas, protože mu hejtmané nebyli schopni odpovědět, proč nejsou ve výběrových komisích na zakázky oprav krajských silnic zástupci ministerstva dopravy. Obrázek o spořivém ministrovi financí, který páčí z rozhazovačných a potenciálně „sprostých podezřelých“ hejtmanů zásadní informaci, se potvrdil i v médiích tištěných, která mají přeci jen více času na poctivější zpravodajství než to online, tzv. na první signální.

Nedalo mi a několika účastníků středeční vlády jsem se zeptal, jak to tedy probíhalo. Nu a připomnělo mi to scénu z Pekařova císaře: „Já tady nečtu vejce, rohlíky a pivo, ale Čechy, Morava a Slezsko.“

Celá věc se má asi takto: Je sice pravdou, že pan ministr financí Babiš byl emotivní, ale to až poté, co mu ministr dopravy, nominant jeho vlastního hnutí ANO Dan Ťok, musel polopatě vysvětlit, že si plete Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) se Správou železničních a dopravních cest (SŽDC). Ministr Babiš se totiž dožadoval odpovědi, zda bude ve výběrových komisích krajů i zástupce ministerstva dopravy, aby si ta výběrová řízení „pohlídal“.

Předseda Asociace krajů a jihomoravský hejtman Michal Hašek mu suše odpověděl, že pokud si to SFDI do dotačních podmínek dal, nevidí v tom problém. A poté právě začala Babišova všem členům vlády známá přednáška, že „všetci kradnú“, a zvlášť na tom fondu, neboť tam prý uzavřeli nějakou podivnou smlouvu na sto let.

Vtipy vystřídaly urážky

Olej do ohně pak přilil mladý pardubický hejtman Martin Netolický. Nejprve tím, když zavtipkoval, že mu debata o zkratkách připomíná písničku Smoljaka a Svěráka „Zkratky“ a že chápe, že se to za komunistů hodně pletlo. A pak to dorazil, když se ohradil proti tomu, aby ministr financí a priori podezříval kraje z toho, že chtějí peníze na opravu silnic rozkrást. Navíc připomněl, že SFDI účast jeho zástupce nepožadovalo a ani Babišův ministr Ťok se k tomu nehlásí. Když pak skončil svoji řeč tím, že sám pošle osobní dopis Andreji Babišovi a požádá ho o účast ve výběrové komisi, ať to vidí sám, a ne jeho lidé, a že se nenechá urážet, musel premiér Sobotka vyhlásit přestávku.

Trochu jiná realita, že? Stává se i v lepších rodinách, zní jedno rčení. Bohužel, stává se to v posledních měsících až příliš často a pak nám tady docela neoprávněně vzniká obrázek o kompetentním a hluboce znalém ministrovi financí, bojujícím s „tým matrixom“, a všech ostatních, kdo mu v tom brání. Možná bychom měli vzít Andreje Babiše za slovo, požaduje-li, aby jednání koaličních špiček přenášela televize, a měli bychom na oplátku požadovat, aby bylo veřejné jednání vlády. Minimálně ta, kde jsou účastníky Andrej Babiš či jiná ANOhvězda Karla Šlechtová. Byli bychom babišovsky transparentný a zcela jistě bychom se i nasmáli.

Petr Dimun, Česká justice

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]