Jak se bývalý ministr Kulhánek stal sám sobě trafikantem

Jakub Kulhánek (ČTK/Šimánek Vít)

Jakub Kulhánek | FOTO: ČTK/Šimánek Vít

Po delší době má Česká republika opět svého velvyslance při OSN. Příští úterý do funkce oficiálně vstoupí bývalý ministr zahraničí Jakub Kulhánek. Jeho nominaci schválila ještě vláda Andreje Babiše. Část současné vládní koalice však poukazuje na to, jakým způsobem byl navržen.

Jakub Kulhánek není klasickým kariérním diplomatem. Do funkce ministra zahraničí se vlastně dostal jen shodou náhod, když byl Babišem odvolán Tomáš Petříček. Ten se totiž znelíbil na Pražském hradě poté, co odmítl Babišovu kritiku Evropské unie. Miloš Zeman požadoval jeho odvolání, ale tehdejší předseda sociálních demokratů Jan Hamáček mu zpočátku odmítl vyhovět a Petříčka ve funkci i s odvoláním na koaliční smlouvu s ANO překvapivě podržel. Nic nenamítal ani majitel hnutí ANO Babiš. Petříček poté kandidoval na předsedu ČSSD, ale skončil na druhém místě za obhajujícím Hamáčkem. A ten se poté, protože se cítil obhajobou předsednictví dostatečně posílen, rozhodl konkurenta zbavit, a tak najednou ke spokojenosti Hradu „zařídil“ Petříčkovo odvolání z Černínského paláce. Dočasně jej sám zastoupil, než byl novým ministrem jmenován právě Kulhánek, který byl dříve Hamáčkovým poradcem a náměstkem na ministerstvu vnitra.

Týdeník FORUM (FORUM 24)

V OSN tedy bude Českou republiku zastupovat bývalý ministr zahraničí, což je jistě výhodné. Nevýhodou je podle některých hlasů jeho poměrně nízký věk. Není mu totiž ještě ani čtyřicet.

Ovšem nejhlasitější výhrady se ozývají nikoliv proti jeho věku, ba ani jeho někdejší angažmá v čínské společnosti CEFC Europe nevadí, ale hlavně kvůli způsobu, jakým byl do nové funkce navržen. Učinil tak totiž sám v době, kdy seděl v Černínském paláci, a disponoval pravomocí navrhovat velvyslance. To, že Jakub Kulhánek navrhnul sám sebe, a de facto si tak přidělil lukrativní trafiku, není sice příliš etické, ale zákon nijak porušen nebyl.

Trochu to však připomíná úvodní projev gangstera Bonaparta ve filmu Někdo to rád horké, který na mafiánském sjezdu maskovaném za setkání přátel italské opery prohlásí: „Je to už deset let, co jsem se zvolil předsedou téhle organizace. A snad můžu říct sám, že jste zvolili dobře.“

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]