Jak byl vyšetřen Nejedlý po návratu z Číny? Zrušte informační embargo, požaduje Bartoš

Klíčový hradní poradce Martin Nejedlý a prezident Miloš Zeman  (ČTK)

Klíčový hradní poradce Martin Nejedlý a prezident Miloš Zeman | FOTO: ČTK

V reakci na nedávnou cestu prezidentova kancléře Vratislava Mynáře, poradce Martina Nejedlého a Jaroslava Tvrdíka do Číny napsal šéf Pirátů Ivan Bartoš otevřený dopis prezidentovi Miloši Zemanovi. Nelíbí se mu dosavadní „informační embargo“ a požaduje zveřejnění chybějících informací.

Bartoše nyní zajímají bezpečnostní opatření, která byla kvůli epidemii koronaviru vůči trojici přijata, a to nejen během zahraniční cesty, ale i po návratu z ní. Přestože totiž experti doporučovali lidem vracejícím se z postižených regionů karanténu, proběhly médii bezprostředně po návratu hradní delegace fotografie Nejedlého v restauraci v centru Prahy.

Podle vyjádření prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka podstoupili muži testy, ale pouze neoficiální cestou, jelikož nevykazovali po návratu žádné příznaky onemocnění. Jak ale upozornil náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula, není vůbec jasné, jakým způsobem si hradní delegace testy zařídila.

Dopis Ivana Bartoše prezidentu Miloši Zemanovi

 

Dále se pirát v dopise ptá na formální stránky čínské mise Hradu. A sice, kdo přímo o cestě rozhodl, jak byla informována česká vláda, ale i na celkové náklady. Vzhledem k neutuchající debatě o čínských investicích v České republice chybějí Bartošovi také jména konkrétních osob, s nimiž hradní delegace v Číně jednala, a kde k tomu vzala potřebný mandát.

Opoziční poslanec si zároveň vyžádal doplnění doposud nezveřejněné strany dopisu, který hlava státu obdržela od čínského velvyslance v souvislosti s plánovanou cestou zesnulého předsedy Senátu Jaroslava Kubery na Tchaj-wan. V současnosti se jedná o tom, zda se do země namísto něj vydá jeho nástupce Miloš Vystrčil (ODS). Občanský demokrat již dříve uvedl, že věc diskutuje nejenom se svými kolegy v Senátu, ale i s ministrem zahraničí.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]