Jak se prodávala TV Nova: Ve hře byla Penta a Číňané

Lucie Borhyová, moderátorka TV NOVA (ČTK)

Lucie Borhyová, moderátorka TV NOVA | FOTO: ČTK

První jednání o koupi TV Nova, respektive celé skupiny CME, vedla společnost PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera už v květnu 2016. Půlroční jednání ale k závěru nedospěla a favoritem se následně stala investiční skupina Penta v konsorciu s čínskou CEFC. Té ale v rozhodující okamžik – krátce před podpisem smlouvy – vyschly finanční zdroje.

„Jednání o koupi skupiny CME začala v průběhu roku 2016 a trvala zhruba jeden a půl roku. Penta je vedla jménem konsorcia investorů s majitelem CME, společností Time Warner,“ rekapituluje mluvčí společnosti Penta Ivo Mravinac. O zájmu Penty a CEFC se psalo v tuzemských médiích v listopadu 2017, žádná z firem však tehdy jednání nepotvrdila.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Vyjednávání přitom dospělo až do stadia podpisu dokumentu, ve kterém už byla dokonce pevně dohodnutá kupní cena, a v přípravě už byla samotná kupní smlouva.

„Transakce ale nebyla dokončena, protože jeden ze členů konsorcia, CEFC, přestal být schopný garantovat svoji část finančních závazků,“ dodal Mravinac pro server HlídacíPes.org.

Dokončení zamýšlené akvizice bylo plánováno v době, kdy se čínská CEFC dostala do finančních potíží a v podstatě zbankrotovala.

PPF nebyla favoritem

Další zajímavé detaily o tom, jak šel čas a události kolem prodeje a co předcházelo pozdější dohodě o prodeji pětice evropských televizí do rukou PPF, nabízí dokument pro valnou hromadu CME, na níž akcionáři v pátek 27. února transakci schválili.

První debaty o možném odkoupení pětice televizí v Česku, na Slovensku, ve Slovinsku, v Bulharsku a v Rumunsku vedla PPF se CME mezi květnem a říjnem 2016.

„Nicméně tyto diskuze byly předběžné povahy a nevedly k dalším potenciálním strategickým transakcím,“ stojí v dokumentu pro valnou hromadu.

Do hry poté vstoupil jiný zájemce. Mezi srpnem a prosincem 2017 vedla CME debaty s potenciálním zájemcem, kterého dokument označuje jako „Party A“ s tím, že šlo o konsorcium evropské společnosti a strategického investora z Asie. Explicitně to řečeno není, ale jednalo se o výše zmíněné konsorcium Penty a CEFC. Ve stejném čase CME obnovila i jednání s PPF.

V prosinci 2017 PPF oznámila, že v jednáních již dále pokračovat nebude.

„V lednu 2018 ,Party A‘ informovala vedení společnosti, že se nepodařilo vytvořit konsorcium a že se nepodaří dokončit transakci,“ čteme ve zprávě pro akcionáře CME.

Podle ní se PPF vrátila do jednání počínaje dubnem 2018. V prosinci pak PPF oznámila, že by v jednáních ráda pokračovala v průběhu následujícího roku (v mezičase, v červnu 2018, dokončil americký telekomunikační gigant AT&T akvizici společnosti Time Warner).

Dva další konkurenti

V listopadu 2018 se objevil ještě třetí zájemce, označovaný v dokumentu jako „Party B“. Ten ale už v únoru 2019 CME informoval, že na případném obchodu již zájem nemá. Mezi prosincem 2018 a březnem 2019 jednala CME ještě s dalším zájemcem („Party C“).

HlídacíPes.org v té době psal, že o TV Nova mají zájem tři zájemci: vedle PPF také americká televizní společnost Discovery a minoritní akcionář CME Ronald Lauder, muž, který v roce 1994 TV Nova zakládal a jemuž později, v roce 2003, musela Česká republika vyplatit v arbitráži 10,5 miliardy korun za zmařenou investici.

Přesto ve hře stále ještě nezbývala jen PPF. Od května 2019 se objevily ještě další čtyři nabídky od firem „C, D, E a F“. Dvě z nich měly zájem pouze o odkup aktiv na Slovensku (televize Markíza), ve Slovinsku a v Bulharsku.

()

„Dne 29. května PPF předložila předběžný, nezávazný návrh na akvizici společnosti za cenu od 2,0 do 2,1 miliardy USD,“ připomíná akcionářům dokument. PPF zároveň požadovala osm týdnů exkluzivity k dokončení due dilligence (hloubkové kontroly) CME a finalizaci dokumentů nezbytných k dokončení transakce.

V textu je zmíněn i alternativní návrh PPF na to, že by odkoupila jen aktiva CME v Česku a na Slovensku.

Dne 30. května loňského roku CME usoudila, že nabídka PPF není dostatečná; 4. června ale firma Petra Kellnera sumu navýšila na 2,2 miliardy dolarů. Na základě toho PPF postoupila do další fáze jednání, v němž byla spolu s ní nadále ještě i firma „Party D“ (pravděpodobně šlo o společnost Discovery). Ta ale koncem července z boje vypadla.

Proces se pak koncem července a v průběhu srpna poněkud „zasekl“ na dalších diskuzích o ceně za akcii. Po řadě dalších jednání byla dohoda podepsána 27. října 2019.

Podmínkou dokončení transakce byl souhlas akcionářů společnosti CME, ten PPF už nyní má. Zbývá vyjádření Evropské komise a regulátora v Rumunsku a ve Slovinsku.

Text byl publikován na serveru HlídacíPes.org.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]