BOHUMIL DOLEŽAL: Jak se Miloš Zeman stal důsledně nestranickým prezidentem

Zeman nikdy nebyl vychrtlík (extranet.kr-vysocina.cz)

Zeman nikdy nebyl vychrtlík | FOTO: extranet.kr-vysocina.cz

Jeden z posledních průzkumů agentury STEM z minulého týdne se týkal toho, co veřejnost očekává od prezidenta Miloše Zemana i od prezidenta obecně. Od prezidenta Zemana se očekává, aby se kriticky vyjadřoval k činnosti vlády a stran. Myslí si to 71 % respondentů. Do politického dění však zasahuje příliš (56 %) a podstatnou měrou ke zvýšení vážnosti svého úřadu nepřispěl (66 %).

Čili kriticky se vyjadřovat musí, ale je tu tedy jakýsi problém. Souvisí asi s tím, jaká je všeobecná představa o tom, jaký má český prezident obecně být: podle drtivé většiny (88 %) má být důsledně nadstranický a stát zcela mimo politické strany.

Zemanovi se to povedlo, ale je to z nouze ctnost: Po čtyřletém premiérském vládnutí ho jeho vlastní strana potichu vyštípala do politického důchodu, a nová, kterou si za nějakou dobu založil, se nikdy nedostala do Poslanecké sněmovny parlamentu. Možná by bylo na čase, aby Miloš Zeman co nejdřív napsal další knihu s názvem: „Jak jsem se stal důsledně nestranickým prezidentem“.

Glosa vyšla v internetovém politickém zápisníku Bohumila Doležala Události.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]