Jak se Miloš Zeman zapíše do dějin

(ČTK)

FOTO: ČTK

„Přál bych si, aby byla změněna Ústava takovým způsobem, aby jakýkoli můj nástupce nemohl institut amnestie nebo milosti jakýmkoli způsobem zneužít. A to je jeden z mých závazků mé prezidentské funkce.“ To jsou slova Miloše Zemana z 8. března 2013, která pronesl po své první inauguraci.

Nyní milost již nejméně podruhé zneužil sám. Po omilostnění dvojnásobného vraha Jiřího Kajínka jsme se dočkali stejného rozhodnutí v případě Miloše Baláka, odsouzeného za ovlivňování veřejné zakázky v Lánské oboře. Že se na Pražském hradě a v jeho okolí dávno usadili zlodějíčci, podvodníci nebo agenti cizích mocností, to už víme dávno. Ale že Zeman už nebude vůbec nic předstírat a bude své kamarády rovnou omilostňovat pár dní po rozsudku, to je možná příliš i na jeho poměry.

V posledních dnech a týdnech se zdálo, že Zeman se bude snažit alespoň mlčet, protože ruská válka na Ukrajině mu poněkud zkomplikovala život. Pak jsme ale během rozdávání státních vyznamenání zase mohli sledovat Martina Nejedlého i Vratislava Mynáře, jak se vesele producírují na veřejnosti, aby vše pokračovalo ostudnou milostí pro Baláka.

I v tomto marasmu ale můžeme najít na Zemanově konání jednu dobrou věc. Nikdo neudělal pro zdiskreditování přímé volby prezidenta víc než on. Prezidenta lidé v Česku stále vnímají jako jakéhosi krále, jako někoho, kdo je nade všemi. Ale milost pro lánského podvodníka (na pozadí toho, co všechno se v Lánech i na Hradě děje, od rozprodávání dřeva po skandální kontroly), to je majstrštyk. Premiér Petr Fiala napsal před časem pro deník FORUM 24, že by demokratické strany měly vážně uvažovat o tom, že by se hlava státu opět volila v parlamentu. Zbavili bychom se nesnesitelných předvolebních kampaní. A nejspíš by se také podařilo z volby eliminovat všechny budoucí Miloše Zemany. Politikům se do podobného kroku samozřejmě nebude příliš chtít, ale současný prezident jim dal argumentů víc než dost. Pokud se tedy Miloš Zeman zapíše do historie jako ten, díky kterému jsme se zbavili institutu přímé volby, jednu milost pro Baláka kvůli tomu určitě přežijeme.

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články