Jak se Pavel Šporcl nechtěně a naivně stal Babišovým trumfem

Houslista Pavel Šporcl  (ČTK)

Houslista Pavel Šporcl | FOTO: ČTK

Tohle se skutečně nepovedlo. Dávka naivity, spojená s nemožností jiné volby, se opět ukázala jako věc, která hraje do karet Andreji Babišovi. Tentokrát sedl na lep Pavel Šporcl, světoznámý houslista a člověk, kterému naslouchají lidé napříč politickým spektrem. Nyní se ovšem nechtěně stal zbraní v rukou premiéra. Přestože jeho záměr byl dozajista jiný.

Když se Šporcl rozhodl vyjádřit svůj názor k situaci umělců v době koronavirové, určitě tomu předcházely dlouhé chvíle, v nichž hudebník dával dohromady ta správná slova a věty. Není totiž typem člověka, který by si liboval ve zkratkovitých výbuších emocí, kterými by se prezentoval na sociálních sítích.

Vidět to je nejen z toho, jak Šporcl vystupuje, ale také na délce otevřeného dopisu, který směřoval k rukám předsedy vlády. V něm popsal všechno, co jeho a velkou část českých umělců trápí. Neagresivně, ale věcně a přesně.

FORUM 24 (archiv)

Dalo se čekat, že na to Babiš a jeho marketéři v čele s Markem Prchalem zareagují. Stalo se, nepřekvapivě velmi rychle. Šporcl totiž není “závadovým” umělcem, který by měl cejch zarytého antibabišovce, jakkoliv se dříve vymezoval proti některým premiérovým výstupům.

Uběhly pouze tři dny od chvíle, kdy byl Šporclův dopis zveřejněn, a už dostal audienci u ministerského předsedy. V době, kdy má Babiš napravovat všechno, co stačil za poslední rok pokazit, je to až neuvěřitelná rychlost. Na druhou stranu to však není tak překvapivé.

Šéf hnutí ANO nyní potřebuje každou fotografii s kýmkoliv, kdo pro Čechy něco znamená. Volby se blíží a průzkumy jsou nekompromisní. Proto se hned ve čtvrtek odpoledne objevil na facebookovém profilu Andreje Babiše snímek se slavným houslistou.

Překvapivě však PR oddělení nestál Šporcl ani za to, aby se obtěžovalo vytvořit nějaký status. Člověk, kterému tleskají posluchači na celém světě, si tak na sociální síti premiéra “zasloužil” pouze uvedení svého jména.

To si rozhodně Šporcl nezaslouží, ale svým způsobem s tím mohl počítat. I když v jeho případě se spíš zdá, že mu prvotně šlo o to, něco vyřešit a Babišova sebepropagace mu v tu chvíli byla úplně jedno. Druhá strana to však vzala úplně opačně. V současné době se známá tvář po boku neschopného premiéra hodí. 

Navíc si Šporcl myslí, že se skutečně ledy pohnou, protože mu podle jeho názoru Babiš naslouchal. Není tomu tak. Agrobaronovi je kultura úplně ukradená. V momentě, kdy mu někdo bude vyčítat, že koronavirus tu naši už téměř udusil, bude mít jasný argument. “Ministra kultury má ČSSD, ten to měl zařídit,” zazní s největší pravděpodobností z premiérových úst.

Optikou voličů, kteří váhají, jestli i tentokrát svůj hlas hodí hnutí ANO, bude na Babišově straně i Pavel Šporcl. Vždyť se s ním přeci fotil, to by jako jeho kritik přeci neudělal. Málokdo si ovšem uvědomí, že vlastně ani jinou šanci neměl. Pokud vyzval premiéra k jednání, musel jeho pozvání na schůzku přijmout. Potom už to nebylo pod jeho kontrolou.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]