Jak se podnikalo v roce 2020? Těžce, pod tlakem státu a bez perspektivy

Ilustrační foto (AdobeStock)

Ilustrační foto | FOTO: AdobeStock

Rok 2020 byl nepochybně jedním z nejtěžších, které české podnikání zatím zažilo. Vláda Andreje Babiše zcela zjevně nezvládala řízení státu v krizi opakuje dokola a dokola stále stejná opatření, dokáže je pouze přitvrzovat, ale pozitivní výsledky z toho žádné neplynou. Stoupají počty nakažených a především stále narůstá počet zemřelých. To samozřejmě vládě vyčítáme nejvíce, ale přesto se musíme zaměřit i na žijící a kvalitu jejich života – na malé podnikatele a živnostníky. To je segment společnosti, který Podnikatelské odbory hájí, to jsou lidé, pro které Podnikatelské odbory existují, vzkazuje v úvodním slovu k Výroční zprávě Podnikatelských odborů za rok 2020 předseda Radomil Bábek.

V roce 2020, v době koronakrize se naplno ukázalo, jak Andreje Babiše a jeho lidi malé podnikání nezajímá, jak je jim lhostejné. Možná, viděno prostřednictvím mnoha opatření i vystoupení vlády, by se dalo hovořit už o zjevném nepřátelství Andreje Babiše a jeho vlády vůči malým podnikatelům a živnostníkům.

Eric Drooker

Zcela zásadním jevem v roce 2020 bylo uzavření malých firem a živností téměř ve všech oborech, v nichž právě drobné podnikání dominuje. Zákaz provozu mělo celé gastro, hotelnictví a cestovní ruch. Z rozhodnutí vlády nejméně sedm měsíců roku 2020 měla zavřeno kadeřnictví, kosmetiky, všechny ostatní služby a maloobchodní prodejny, kromě těch potravinových. Uzavřena byla veškerá kultura – divadla, kina, koncertní sály a hudební kluby. Nepořádaly se festivaly hudební ani divadelní, lidové slavnosti ani městské slavnosti. Samozřejmě kromě oborů, které vláda svým rozhodnutím zavřela, byly postiženy i odbory navazující na jejich provoz – zájezdová autobusová doprava, taxislužby, prádelny, dodavatelé kávy, hotelový a restaurační servis, průvodci cestovního ruchu a mnoho dalších.

Vláda se celý rok tvářila, jako by zavírání malých obchodních či gastro firem, kultury a provozoven služeb bylo tím, co ochrání občany před nákazou covidem. Nic takového se neprokázalo a nákaza se šířila, i když bylo malé podnikání měsíce a měsíce zavřené. A vláda dál trvala na svém a likvidovala malé podnikání. Programy podpory, které státní úředníci vymýšleli, se ukázaly být nejen nedostatečné, ale dokonce často byly malým podnikatelům nebezpečné, protože vláda je mnohdy připravovala tak, aby na podpory vydané peníze pak dostala zpátky na nejrůznějších pokutách.

Centrum ISCARE  (ČTK / profimedia.cz / Fotomontáž FORUM 24)

Nejdůležitějším poznatkem pro nás, Podnikatelské odbory, bylo v této situaci zjištění, že vláda zcela ignoruje potřeby a nároky malých podnikatelů a živnostníků. Vláda, a jí zmanipulovaná část nepodnikající veřejnosti, nebere ohled na to, že podnikání je práce, že živnost je práce. A tak, když vláda zavřela statisíce provozoven a živností, vzala tím ve skutečnosti statisícům občanů, malým podnikatelům a živnostníkům, práci. Tento jev je zcela bezprecedentní; nic takového se nestalo v žádném předchozím režimu ani v žádné krizové situaci.

Rok 2020 se pro Podnikatelské odbory stal rokem extrémního vytížení, protože jsme samozřejmě museli pomáhat obhájit existenci malých podnikatelů a živnostníků proti vládě, která byla připravena nechat je zkrachovat. Koncepční programy a projekty, které máme dlouhodobě připravené a jsou součástí strategických plánů Podnikatelských odborů na změny společenského nastavení, na změny společenských stereotypů, jsme museli odložit, a místo koncepční práce se z nás stali hasiči – hasili jsme celý rok požár českého podnikání, požár, který založila vláda.

České podnikání je ve stavu akutního ohrožení. Tou hrozbou však není covid, jak se nám snaží namluvit vláda, tou hrozbou je právě současná vláda a její představa o moci státu nad podnikáním.

Kromě drastických opatření, souvisejících s covidovou situací, nás stále ohrožují stejné negativní jevy jako v minulých letech. A situace se bohužel nelepší, ba spíše zhoršuje:

  • Stále extrémně narůstá regulace.
  • Politici a státní úředníci zvyšují svou moc.
  • Podnikání se dostává více a více pod kontrolu státu.
  • Stát nadále přenáší svou práci a odpovědnost na podnikatele.
  • Stát se chová jako nadřízená složka podnikatelů, jako jejich vrchnost, a tím mění základní společenskou strukturu vlivu a vazeb.
  • Podnikání se stalo činností, jež podnikateli přináší řadu hrozeb, vč. kriminalizace jeho práce podnikání.
  • A i v roce 2020, v době koronakrize, opět přibylo těch, které musíme živit – úřadů a úředníků.

Protože však tento text píši začátkem dubna roku 2021, musím konstatovat, že první tři měsíce tohoto roku napovídají, že jsme možná ještě nezažili to nejhorší a těžké doby českého podnikání budou pokračovat i v tomto roce.

Je nutné stále a dokola konstatovat zjevnou pravdu: Svobodné a na státu nezávislé podnikání je jednou ze základních svobod, které určují obecnou svobodu společnosti.

Podnikatelské odbory vytrvale pracují na tom, abychom my, podnikatelé a živnostníci, mohli svobodně podnikat a aby se nám lépe žilo.

Autorem je Radomil Bábek, předseda výboru Podnikatelských odborů.

Podnikatelské odbory – Unie podnikatelských a živnostenských spolků, z. s. mají již více než 14 700 členů a jsou druhým největším podnikatelským spolkem v ČR. Podnikatelské odbory hájí práva a zájmy podnikatelů a živnostníků proti neoprávněným zásahům státu do českého podnikání.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články