Jak se postavit k demonstrující dámě, kterou inspiroval Lenin a Hitler?

Demonstrace Česká republika na 1. místě na Václavském náměstí v Praze (28. září 2022) (Zbyněk Pecák / se souhlasem autora)

Demonstrace Česká republika na 1. místě na Václavském náměstí v Praze (28. září 2022) | FOTO: Zbyněk Pecák / se souhlasem autora

Reportér serveru Aktuálně.cz Radek Bartoníček je novinář každým coulem. Pozná se to u něj vášní pro zjišťování a zkoumání veřejných fenoménů. Tentokrát se dotazoval účastníků protivládní a proruské demonstrace na jejich motivace. Na twitteru se tak zejména proslavila paní, která navrhovala, abychom si vzali příklad z Vladimira Iljiče Lenina a Adolfa Hitlera a vyřešili otázku vlády jiným způsobem, než jsou volby.

V případě Hitlera to sice tak úplně nesedí, neboť ten volbami prošel, ale možná se té paní líbilo, že žádné další volby už nepřipustil. Kolega Bartoníček si v průvodním příspěvku uvědomuje, že se zpovídáním takovéto dámy ocitáme na samotné hranici přijatelného. Nicméně mu zřejmě vyšlo jako potřebnější, abychom dokázali pohledět syrové pravdě do očí. A ano, je to skutečně hrozný pohled.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

V tomto případě nejde o estetický problém. Dáma na videu působí překvapivě normálně. Kupříkladu nemá ten obvyklý problém, který má řada účastníků proruských demonstrací. Když totiž Putinovi podporovatelé hodně křičí, tak bezděčně ukazují, že nechodí k zubaři. Paní, která si bere ponaučení z Hitlera a Lenina, se tomuto standardu vymyká. Její o něco vyšší úroveň je ovšem spíše přitěžující okolností. Dává nám totiž najevo, že za své pobuřující a nehorázné postoje, které lze chápat jako šíření myšlenky násilného převratu, nese plnou trestněprávní zodpovědnost.

Zjištění Radka Bartoníčka, kam až jsou schopni sympatizanti agresivního ruského režimu zajít, je pro nás skutečně důležité. Na druhou stranu bychom ale měli trvat na tom, že po projevení zločineckých postojů by měla každá debata skončit. Nelze vést dialog o tom, zda si nevezmeme inspiraci od Lenina a Hitlera. Na to už existují paragrafy trestního zákoníku a tuto milou dámu je na to třeba důtklivě upozornit. A jestli ona sama nenaplňuje znaky příslušníka lůzy svým zjevem, tak by měla vědět, že je naplňuje svým myšlením a názory.

Vidíme ovšem, jaké morální dno představují naši spoluobčané z páté kolony. Před pár lety jsme si mohli ještě myslet, že něco takového jako fašismus či nacismus už je věcí překonané minulosti. Bohužel není. Vývoj eskalovaný Putinovou subverzí a agresí nám dal nemilosrdně najevo, že demokracie je v rostoucím ohrožení.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články