Jak se premiér schoval ve své vlastní cukrárně

Andrej Babiš s ochrankou (Eugen Kukla)

Andrej Babiš s ochrankou | FOTO: Eugen Kukla

Česká republika, to je taková země příběhů. Ačkoli o průhonické akci předsedy vlády Andreje Babiše, která začala kříži za zemřelé na covid, jež premiér pošlapal, a skončila hozeným vajíčkem od bojovníka proti očkování, se dobře ví, na jednu věc se trochu ostudně zapomíná. Babiš se před agresivními protestujícími schoval do cukrárny. Ale nebyla to ledajaká cukrárna. Byla to jeho cukrárna! Protože Andrej Babiš, to je člověk, který je ve střetu zájmů, i když točí zmrzlinu.

Debaty o tom, jak moc ten medializovaný den Babišovi pomůže, či ublíží, nechme jiným. Ostatně vyjádřil se k tomu každý, kdo mohl. Bizarnost s úkrytem v cukrárně by sama o sobě mohla pobavit, ještě lepší je ale fakt, že jde o místo, které patří společnost IMOBA (zkratka Investice Moniky Babišové) a jde o prostor, který Babišova manželka spolu se svým kamarádem Ivanem Šablatúrou tak pěkně vyzdobila.

Michael Kocáb a Michal Pavlíček (ČTK)

Ono je to vlastně celé takový příběh. Motto Babišovy knihy, kterou na místě podepisoval, je „Sdílejte, než to zakážou“. Není jasné, kdo by mu co mohl zakázat, jeho média píší na knihu oslavné články a jediný, kdo může někomu něco zakazovat, je on sám. Rozhodně se nestane, že by někdo cenzuroval vzdušné zámky, které čtenářům slibuje.

Ranní překvapení v podobě křížů se obratem pokusili smýt přivolaní hasiči, neměli ovšem úspěch, protože by zničili dlažbu. A tak Babiš a jeho tým v klidu šlapali po připomínkách mrtvých. K nim se vzápětí přidali ti, kdo si přišli pro zmrzlinu a podpis. A nakonec dorazili tvrdí odpůrci očkování, aby dali najevo, že Babiše nikdo volit nemá, aniž by si sami uvědomili, že celá ruská fronta, kterou vzývají, za hnutím ANO stojí v jednom šiku.

Všechno korunovala Monika Babišová, která si na svém slavném instagramu posteskla, že šlo přece jen o knihu a zmrzlinu. Totéž si nejspíš myslí i Babiš – proč se někdo rozčiluje, když on sám rozdává dárky a radost?

Jedno je jisté: do voleb už se předseda vlády blíže Praze neobjeví, protože tam mu pšenka nekvete. Oproti tomu ale jistě znásobí svou snahu zaujmout v Ústeckém kraji, aby porazil Ivana Bartoše. Tam mu smrt desítek tisíc lidí, za níž stojí jeho vláda, nejspíše moc kritiků připomínat nebude.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články