Jak se z nedělních pavlačových hádek staly po volbách důstojné politické debaty

Předseda ODS Petr Fiala (Koalice SPOLU / Se svolením autora)

Předseda ODS Petr Fiala | FOTO: Koalice SPOLU / Se svolením autora

Změna politické kultury je jedním z velmi důležitých úkolů, které stojí před novou vládou. Ta Babišova totiž preferovala převážně útočný styl komunikace, plný urážek, zvýšených hlasů a obviňování. Jak ovšem ukázaly týdny po volbách, náprava zřejmě nemusí být tak složitá a Petr Fiala bude tím správným politikem, který vrátí politickou debatu na důstojnou úroveň.

Nedělní debaty nabraly nový směr. Místo klasického štěkání jednoho politika na druhého měli například diváci Otázek Václava Moravce možnost vidět diskuze plné argumentů, bez zbytečných ataků a výčitek. Stejně tak na CNN Prima News v pořadu Partie Terezie Tománkové.

Eric Drooker

Petr Fiala na Primě hovořil především o tom, co chce jeho koalice, potažmo i vláda dělat, aby se vyrovnala s nejpalčivějšími problémy současnosti.

Předseda ODS také ukázal, že se dá komunikovat i bez rozčilování se a napadání názorových oponentů. To, co někteří kritici před volbami Fialovi vyčítali, tedy nepřílišnou dravost, zbytečnou slušnost a absenci ostrých loktů, se nyní ukázalo jako jeho velké plus.

Po několika letech neustálých hádek na politické scéně se věcná debata zdá být velmi vítaným zpestřením. Navíc když nejde o bezduché tlachání o ničem, ale o konstruktivní diskuzi, v níž není člověk s opačným názorem brán jako nepřítel.

Nastolený trend u Václava Moravce udržel v neděli i kandidát na ministra zdravotnictví Vlastimil Válek. V debatě se současným členem kabinetu Adamem Vojtěchem se totiž také neuchyloval k podpásovkám nebo kritice rezortu za každou cenu. Překvapivě se způsobu debaty velmi brzo přizpůsobil i Babišův ministr, který si dokonce s místopředsedou TOP 09 ve studiu podal ruku.

Johana Hovorková, Milan Tesař, Veronika Kučíková, Dan Hrubý a Jaroslav Bican z nové redakce Týdeníku FORUM (Roman Black Černý a Michal Hošek)

Když Válek prohlásil, že s Vojtěchem klidně spolupracovat bude, dokonce by ho prý při jeho prvním ministrování neodvolával, musel být televizní divák překvapen. Na takový způsob komunikace mezi dvěma politiky z konkurenčních stran totiž nejsme zvyklí.

Je jasné, že v momentě, kdy se do jakékoliv debaty dostane Andrej Babiš, Alena Schillerová či Karel Havlíček, bude rázem po idylce. Jak ovšem ukázali Petr Fiala a Vít Rakušan v předvolebních debatách, pokud se nepřistoupí na hysterický a agresivní styl zástupců hnutí ANO a místo toho se s nimi hovoří v klidu, veřejnost to ocení. Není totiž třeba sledovat nenávistné projevy všude, kam se podíváme. Je čas stmelovat, a ne pořad jen rozdělovat. Třeba nám v tom půjde nový premiér příkladem.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články