Jak se zachovalo Československo k potomkovi sv. Ludmily? Okradli ho a celou rodinu vystěhovali

Národní pouť na Tetín k výročí 1100 let od mučednické smrti svaté Ludmily, 18. září 2021 v Tetíně. Na snímku v popředí je papežský legát Christoph Schönborn. (ČTK)

Národní pouť na Tetín k výročí 1100 let od mučednické smrti svaté Ludmily, 18. září 2021 v Tetíně. Na snímku v popředí je papežský legát Christoph Schönborn. | FOTO: ČTK

Hlavním celebratem svaté mše, která se v sobotu uskutečnila v Tetíně a je součástí národní pouti připomínající 1100 let od zavraždění sv. Ludmily, byl kardinál Christoph Schönborn. V Tetíně se vídeňský kardinál Schönborn dozvěděl výsledek pátrání genealogů. Je přímým potomkem sv. Ludmily. Česká republika se může chlubit tím, že se Christoph Schönborn narodil na jejím území. Jenže při bližším zkoumání možná není až tak moc čím se chlubit. Stát se totiž k jeho rodině zachoval děsivě.

Christoph Schönborn se narodil 22. ledna 1945 na zámku Skalka u Vlastislavi v Ústeckém kraji. Zámek, kde jeho rodina žila, obklopovaly ovocné sady, byl tu hospodářský dvůr, pivovar, bažantnice a další. Druhá světová válka se rychle blížila ke svému konci. Jeho otcem byl Hugo Damian von Schönborn. Malíř, který musel narukovat k wehrmachtu, odmítal stát se důstojníkem, byl raněn v bitvě u Stalingradu, později dezertoval a pracoval pro britskou armádu jako tlumočník. Matkou kardinála Schönborna je Eleonora von Doblhoff, v současné době je jí 101 let.

Miloš Zeman s Vladimirem Putinem (ČTK)

I přesto, že Schönbornové ze Skalky nepatřili mezi stoupence Adolfa Hitlera, přišli o svůj majetek a střechu nad hlavou hned v roce 1945. Současnému vídeňskému kardinálovi bylo devět měsíců, když jeho a jeho rodinu stát vystěhoval z jejich zámku do Rakouska. Vše jim ukradli, znárodnili, vyrabovali. Ze zámku a přilehlého hospodářského dvora se stalo nejprve JZD. Samotný zámek později zabral archiv. Údajně tady fungoval i archiv StB.

V samotném zámku nezůstalo nic z původního vybavení. Aby stavba vydržela zatížení archivu, byly klenby vyztuženy železobetonem. Na miniaturním nádvoří před rokem 1989 vyrostla šachta nákladního výtahu, který propojuje všechna patra. Po roce 1989 byl zámek v majetku ministerstva vnitra. V roce 2001 se areál dostal do majetku obce Vlastislav, která ho postupně opravuje.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články