Jak se zachraňují čínské peníze ve Slavii aneb Zeman na fotbale

Twiiter J. Ovčáčka

Miloš Zeman v Edenu na zápase Ligy mistrů | FOTO: Twiiter J. Ovčáčka

Návštěva prezidenta republiky na fotbalovém utkání není ve světě nic tak zvláštního. Pokud však hlavou státu není člověk, který sportem opovrhuje a rozhodně by sám od sebe nevymyslel, že se půjde podívat na zápas. Navíc v čase, kdy má zdravotní potíže a přes devadesát minut v zimě mu také moc nepřidá. Za přítomností Miloše Zemana na zápase Ligy mistrů v Edenu jednoznačně hledejme spojitost s možným odchodem čínského majitele ze Slavie.

Hlava státu nebyla na fotbalovém mači za celý svůj život ani jednou. Tedy celých 75 let Zeman neuznal za vhodné  jít se podívat, jak vypadá nejpopulárnější sport u nás. Náhle se ovšem 28. listopadu 2019 rozhodl, že už uzrál čas a je třeba se jít s dcerou, svým kancléřem a jeho chotí dovzdělat. „Shodou okolností“ si vybral zápas pražské Slavie, jejímž ředitelem je dlouholetý přítel Jaroslav Tvrdík a majitelem čínská společnost Sinobo.

Nejde tak vůbec o to, že by se Zeman najednou rozhodl, že ukáže svůj zájem o sport. Zas a pouze se jedná o politiku a velké peníze. Číně je totiž poslední dobou třeba čím dál častěji ukazovat, že stále platí, co jí prezident patrně slíbil. Tedy podřízenou pozici, absolutní svobodu v investování na našem území, mlčení o Tibetu, o porušování lidských práv a prodeji orgánů. Pověstné vidle do kamarádství Zemana a čínských papalášů totiž hodil například pražský primátor Zdeněk Hřib. Ten totiž nehodlal poslouchat diktát Pekingu a docela nahlas se ozval.

Toho prezident využil k tomu, aby začal šířit zprávu, že se „asijští přátelé“ už nehodlají finančně podílet na fungování sešívaných. Pár dní poté navíc přišel prapodivný Tvrdíkův tweet, v němž za velkého odporu fanoušků Slavie uznával jednotnou Čínu. Ten se dal chápat jako jakýsi vzkaz majitelům klubu, že by i nadále chtěl hospodařit s jejich penězi. To se však zřejmě úplně neujalo, a tak nyní zasáhl sám prezident. Svou návštěvou na fotbale totiž jako by ukázal na místo, kam má stále  putovat čínský kapitál.

Je mnoho indicií, které naznačují, že Zeman v Edenu nebyl proto, aby se pokochal výkonem úřadujícího českého mistra. Stejně tak zřejmě v kabině Slavie kapitán týmu Tomáš Souček nehecoval trenéra a spoluhráče, že by bylo super zajít za prezidentem na Hrad. Proč taky? Zeman nikdy Slavii nepodpořil, nepochválil a sotva ví, kdo v ní hraje. Pokud je hlava státu nově fanouškem fotbalu, z jakého důvodu se nešla raději podívat na zápas s Barcelonou? Lionel Messi snad není Zemanovi dost dobrý?

Je pravdou, že čínské peníze už tolik do Slavie putovat nebudou, ale s kroky primátora Prahy to nemá žádnou spojitost. Na někoho se to však hodit musí, stejně tak je nutné udělat něco pro to, aby si na Východě svůj krok rozmysleli.

Hrad tak s veřejností opět hraje další podivnou hru. Za hlupáky v ní ovšem nejsou občané, ale partička kolem prezidenta. Na tuhle báchorku o fanouškovi fotbalu už může skočit snad jen méně chápavý člověk.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner