Jak se žije ve městě na pokraji blackoutu

(Profimedia)

FOTO: Profimedia

Tento týden začal v Kyjevě nečekaně: v pondělí 14. listopadu se totiž nekonalo tradiční ruské ostřelování ukrajinské metropole. Za posledních několik týdnů si již Kyjevané zvykli na ruské rakety a íránské drony, jejichž terčem jsou civilní infrastruktura, elektrárny a elektrické rozvody. Energetická infrastruktura byla (nejen) v Kyjevě citelně poškozena a zdrojů elektřiny je dramaticky málo. Ukrajina se připravuje na krutou zimu. 

V posledních měsících se ruským okupantům na Ukrajině příliš nedaří. Navzdory výrazné převaze se ruská armáda především brání a opevňuje na dosud okupovaných územích. Neúspěchy na frontě přiměly ruské vedení změnit taktiku. Terčem raketových útoků a dronů se stala ukrajinská infrastruktura a jakkoli je ukrajinská protivzdušná obrana efektivní, sestřelit všechny rakety prostě nejde. Rusové nyní systematicky poškozují elektrické rozvody a elektrárny, a to na různých místech Ukrajiny. Nedostatek zdrojů energie je dnes pociťován všude, poněvadž již bylo poničeno 40 % ukrajinské energetické infrastruktury.

Ukrajinci proto činí drastická úsporná opatření, takže se od elektrické energie pravidelně odpojují rozsáhlé oblasti a městské čtvrtě, aby se šetřilo co nejvíce. Bez proudu tak zůstává několik milionů lidí a skoro každý Ukrajinec se potýká s dočasnými omezeními. Starosta Kyjeva Vitalij Kličko nevyloučil ani situaci, že může nastat celkový blackout a z ukrajinské metropole bude nezbytné evakuo­vat několik milionů obyvatel.

Zvrácená logika ruského vedení je celkem jasná. Blíží se zima, Ukrajině je třeba „vypnout světlo“ a její obyvatele nechat zmrznout. Podle představ Kremlu by takto vyčerpaná ukrajinská společnost měla tlačit na vlastní vládu, aby jednala o míru a ústupcích. Tento postup však jen ukazuje, jak Rusové vůbec nerozumějí Ukrajincům.

Kyjevská každodennost

Navzdory ruskému očekávání se život v ukrajinském hlavním městě nezastavil. Některé domácnosti se opravdu potýkají se značnými potížemi, občas nefunguje světlo i osm až deset hodin denně, v některých případech docházelo k odpojení dokonce i na několik dnů. Avšak lidé se tomu přizpůsobují. Plánují si den podle toho, v jakých částech města se vypíná světlo: Pokud nejde elektřina doma, tak…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články