Jak se změnily Mf DNES a Lidové noviny od roku 2013? K nepoznání

MF DNES a její xenofobní nota (repro MF DNES)

MF DNES a její xenofobní nota | FOTO: repro MF DNES

Redakce měsíčníku Revue FORUM oslovila novináře s dotazem, jaký je jejich názor, jako lidí z oboru, na způsob informování o důležitých událostech Mf DNES a Lidovými novinami od roku 2013, kdy Andrej Babiš koupil vydavatelství Mafra. Někteří oslovení novináři nemohli na otázku odpovědět, a to z prostého důvodu – od roku 2013 Mf DNES a Lidové noviny nečtou. Přínášíme odpovědi těch, kdo Babišovy noviny sledují. 

Jan Moláček, Reportéři ČT

Mf Dnes rezignovala na svou dřívější pozici klíčového média, které kriticky reflektovalo dění v politice a přicházelo s vlastními odhaleními. Tuto roli dnes Mf Dnes plní jen v některých regionech – například v Jihomoravském kraji. Jinak klade důraz v lepším případě na spotřebitelskou agendu (autolékárničky na titulní straně v týdnu nabitém protivladními demonstracemi). V horším případě se podílí na vytváření uměle vypjaté atmosféry vyhovující mocenské ose Zeman-Babiš-Okamura (označení incidentu s polonahou aktivistkou ve volební místnosti v titulku za „Útok na Zemana“, titulní strana věnovaná před volbami kauze „pražského imáma“, která dávno předtím proběhla jinými médií apod.).

LN zase přinášejí „odhalení“ zjevně podstrčená redakci Babišovým podnikatelsko-politickým konglomerátem a příslušným způsobem je prezentují – vrcholem byl titulek „Zpráva OLAF kolem Babiše jen našlapuje“ a snaha v dlouhé reportáži předstírat, že evropští vyšetřovatelé kauzy Čapí hnízdo dospěli k jinému závěru než čeští, kteří Babiše a další obvinili z trestného činu.

Jakub Patočka, Deník Referendum 

Patřím k lidem, kteří Mf Dnes i LN, podobně jako třeba Respekt či HN, kritizovali už od devadesátých let za určitou předpojatost ve prospěch pravice a proti levici. Dost takových příkladů jsme popsali v Deníku Referendum a myslím, že přispěly k snížení věrohodnosti médií i úcty, které se novináři ve společnosti těší. To svým způsobem připravilo půdu k snadnějšímu nástupu oligarchů jako nových vlastníků. Tím spíš ovšem snad mohu posoudit charakter změn, které nastaly v denících Mafra s Andrejem Babišem jako novým vlastníkem. Co přinesl, je nová, řádově horší kvalita. Mf Dnes i LN se změnily v nástroje Babišovy propagandy, hybridní stranická média, která pro něj pracují soustavou sofistikovaných metod, což jsme doložili v jedné z kapitol knihy Žlutý baron nazvané Babišova pravda: Jak pracují deníky Mafra pro svého vydavatele. Jsem přesvědčen, že zdejší mediální kultuře zásadně škodí, pokud se s Babišovými médii zachází jinak než jako s médii stranickými.

Marek Wollner, Reportéři ČT

K nepoznání.

Co si o změně myslí Jaroslav Kmenta, který MF DNES opustil těsně poté, co ji koupil Andrej Babiš?

Jaký má ze změn dojem Jakub Patočka, šéfredaktor Deníku Referendum?

Jak se převzetí novin oligarchou projevovalo během důležitých událostí roku 2017?

A jak se na proměnu novin, které léta vedl, dívá Pavel Šafr?

Čtěte v aktuálním Revue FORUM. Předplatné ZDE! Děkujeme.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner