Jak šel čas s Babišovými výroky: Opravdu se najde ještě někdo, kdo premiérovu neschopnost nevidí?

Nekompetentnost Andreje Babiše tryská z jeho veřejných projevů víc než kdy dřív. Dokud se státu dařilo, bylo zcela na místě se zabývat jeho nesporně problémovými kauzami, on je ale díky sofistikovanému marketingu uměl před veřejností (s neodmyslitelnou pomocí svého týmu) mistrně zakrývat. To už dnes neplatí. Křivka nakažených prudce narůstá a je třeba jednat rychle a profesionálně. Jenže tady vláda v čele s Babišem naráží na svoje limity.

Počet nakažených od pondělí do pátečního odpoledne narostl o 9 tisíc, což je pro srovnání více než za celý březen a duben, kdy byla jarní vlna v Česku nejvýraznější. Premiér Andrej Babiš, který na sebe během svého projevu 23. března vzal „plnou politickou odpovědnost“, je proto velice správně pod lupou veřejnosti.

Otázky, kterým musí čelit, jsou položeny, nedostáváme na ně ale od vlády žádné odpovědi: Proč tohle všechno, když si jarní vlnu vykoupili časem a penězi, které si nikdo z nás neumíme představit? Proč se z „best in covid“ (nejlepší v covidu, pozn. red.), což je výrok, kterým se Babiš chybně vychloubal na Bledském strategickém fóru koncem srpna, stala celonárodní fraška?

Pavel Hofman

U tohoto výroku chvíli zůstaneme, je na něm totiž krásně vidět, v jak blažené nevědomosti vláda spala – opojená krátkodobým úspěchem, žijící z jarních úspěchů a šikovných domácností, které si roušky šily svépomocí ze starých triček. Občané tuto komunikaci samozřejmě vnímali a díky ní také koronaviru už nepřisuzovali takovou závažnost. A pak taky přišel pád.

Bylo by správné znát odpovědi na otázky, zda je náš premiér tak obrovsky naivní, aby si skutečně myslel, že jsme nad koronavirem definitivně vyhráli, když s ním bojuje celý svět, nebo šlo o další z vyprázdněných hesel, které na občany chrlí den co den ze všech médií.

Tak či tak se začalo ukazovat, že z blaženého opojení zbyla jen hořká kocovina, projevující se chaotickým a často nesrozumitelným nebo přímo lživým jednáním. Je potřeba si tyto výroky neustále připomínat.

28. ledna 2020: „Máme nachystaný dostatečný počet zdravotních pomůcek, ochranné oděvy, dezinfekce, masky?“ zeptal se ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha opoziční poslanec Bohuslav Svoboda (ODS). Vojtěch mu odpověděl, že jsme připraveni a že roušek bude dostatek. „Prověřoval jsem u dodavatelů roušek, že jich bude dostatek. (…) Jeden český výrobce jich má v tuto chvíli celkově milion na skladě, takže roušky skutečně budou.“ Po vypuknutí nákazy jich najednou byl hrubý nedostatek i pro lékaře a šlo o první masivní selhání.

31. července 2020: Vojtěch opět tvrdí, že jsme připraveni. Tentokrát na podzimní vlnu. „Na případnou podzimní vlnu covid-19 jsme dobře připraveni. (…) Daří se nám velmi dobře trasovat kontakty nakažených prostřednictvím chytré karantény,“ napsal na svůj facebook. Jak údajná příprava na podzimní vlnu dopadla, se přesvědčujeme právě teď na vlastní kůži.

Vraťme se ale zpátky k premiérovi, jeho výroky jsou totiž vždy mimořádně emotivní, ale často také úplně mimo realitu.

17. září 2020: „Teď křičíte všichni: Ústřední krizový štáb! To je zajímavé. Kvůli čemu teď? Abyste tam měli zástupce?“ řekl Andrej Babiš při interpelacích.

18. září 2020: Od pondělí obnovíme Ústřední krizový štáb, informoval hned druhý den premiér. Vyslyšel prý volání hejtmanů a krajů. Následně byl zkritizovaný opozicí kvůli pozdní reakci.

Pojďme dál:

5. června 2020: „Neměli bychom se nechat strašit. (…) Nechápu, co od nás opozice chce, už to nebude nikdy plošné opatření,“ tvrdil v červnu Babiš s tím, že chytrá karanténa je funkční.

9. září 2020: „Já tu situaci nepovažuju za vážnou,“ odpověděl premiér na dotaz, zda nenastal čas si přiznat závažnost stoupajících počtů nakažených.

15. září 2020: „Chtěl bych poprosit všechny, abychom se už konečně přestali strašit,“ snažil se Babiš nadále zhoršující situaci zakrýt.

18. září 2020: „Predikce nikdo neočekával, všichni jsou překvapeni, že nákaza takto postupuje. Prosím všechny, aby to skutečně už brali vážně,“ ještě během stejného týdne záhadně otočil. Nevyloučil dokonce ani znovuzavedení nouzového stavu.

A dál:

23. března 2020: „Já jako premiér země samozřejmě osobně odpovídám za všechna krizová opatření a beru na sebe plnou politickou odpovědnost,“ přesvědčoval Babiš během svého projevu k občanům.

6. července 2020: Premiér přehazuje zodpovědnost. „Všechna rozhodnutí dělali epidemiologové, dělali hygienici. Neudělala to vláda, vláda to schvalovala,“ řekl ve svém nedělním hlášení.

A ještě jedna lež k testování:

15. září 2020: „Tolik, co my testujeme, nikdo netestuje,“ lhal Andrej Babiš na setkání středočeských starostů.

15. září 2020, skutečnost: Česká republika je v počtu evropských testů až na 21. místě. Lépe je na tom i Portugalsko, Lotyšsko nebo Rumunsko či Řecko.

Všechny tyto výroky jsou odcitované a zdrojované, takto je premiér republiky skutečně řekl. Stavět politiku na bezhodnotové plytkosti a tupé marketingovitosti není dobrý nápad, protože pravda se v krizi prostě ukáže. Rostoucí počty nakažených, ba i hospitalizovaných nebo zemřelých pacientů s covidem jsou zhmotněním této nebezpečné, na oko líbivé politiky. Voliči hnutí ANO by na tyto momenty absolutní prohry a demagogie měli myslet u nadcházejících voleb. A u těch dalších zrovna tak.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner